Wiadomości z Żor

Odpowiedzialność karna za wypadek drogowy

  • Dodano: 2024-02-26 05:45, aktualizacja: 2024-04-04 09:57

Wypadki drogowe są niestety powszechne, a odpowiedzialność karna za nie stanowi istotną część prawa karnego. 
Odpowiedzialność karna za wypadek drogowy zależy od okoliczności oraz skutków tegoż wypadku. Przykładem może być wypadek spowodowany nieostrożnością lub niedbalstwem i takiej sytuacji sprawca może zastać ukarany za naruszenie przepisów drogowych lub za spowodowanie szkody materialnej. 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w podczas wypadku drogowego, w wyniku którego powstały poważne szkody, obrażenia ciała lub śmierć. W taki przypadku sprawca wypadku odpowiada w ramach odpowiedzialności karnej określonej w art. 177 kodeksu karnego.  Zgodnie bowiem z dyspozycją §1 niniejszego artykułu, spowodowanie chociażby nieumyślnego wypadku skutkującego obrażeniami ciała, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. 
Natomiast w przypadku, gdzie następstwem wypadku jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, kara ta już jest znacznie ostrzejsza, gdyż wynosi od 6 miesięcy do lat 8. 

Niemniej jednak obiektywne przypisanie skutku określonego w art. 177 kodeksu karnego powinno nastąpić po wnikliwym ustaleniu związku pomiędzy naruszeniem przez uczestników zdarzenia (zarówno sprawcy, jak i osoby pokrzywdzonej) określonych reguł bezpieczeństwa a danym zdarzeniem i oczywiście zaistnieniem skutku. 
Należy pamiętać, że samo powstanie skutku, nie jest wystarczające do przypisania odpowiedzialności karnej za spowodowanie tego skutku. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdzie skutek wypadku drogowego jest następstwem działań kilku osób naruszających reguły ostrożności, w tym działań osoby pokrzywdzonej. 

Autorem artykułu jest adwokat Anna Szychułda-Baran. Kancelaria Adwokacka Anna Szychułda-Baran oferuje profesjonalne wsparcie w szerokim zakresie spraw karnych, karno-skarbowych, dotyczących przestępczości gospodarczej oraz cywilnych. Więcej informacji na temat specjalizacji i podejścia do prawa można znaleźć na stronie adwokat sprawy karne Warszawa.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.