Wiadomości z Żor

Najważniejsze cechy rowerów fat bike

  • Dodano: 2022-02-17 14:00

Jedni wybierają spokojne, rekreacyjne przejażdżki po polnych i leśnych ścieżkach, drudzy pełną wrażeń jazdę w najbardziej ekstremalnych warunkachŚ - różnorodność kolarskich preferencji sprawia, że w sklepach odnaleźć można rozmaite rodzaje dwóch kółek. W rowerowej ofercie nie brakuje zarówno klasyków gatunku, chociażby w postaci stylowych jednośladów miejskich, jak i nieco bardziej oryginalnych modeli, w tym fat bike'ów, przeznaczonych do zadań specjalnych. Co kryje się za tym wyjątkowym typem rowerów?

Fat bike - jednoślad z grubej półki

Fat, czyliŚ grubo — nazwa tego roweru nie jest przypadkowa, a wszystko za sprawą jego oryginalnych, monstrualnie szerokich kół, o których nieco więcej za chwilę. Najpierw kilka słów o tym, skąd w ogóle wziął się pomysł na stworzenie tak wyjątkowego typu jednośladu, który coraz śmielej wkracza na rowerowy rynek. Sama idea narodziła się ponad cztery dekady temu w Stanach Zjednoczonych, a wszystko po to, by zapewnić kolarzom sprawne poruszanie się po wymagających piaskach pustyni. Ze względu na swoją konstrukcję, fat bike stał się rowerem, dla którego rzeczy niemożliwe nie istnieją — ten jednoślad jest w stanie wjechać wszędzie, dlatego tak bardzo cenią go sobie miłośnicy off-roadu, a także zwolennicy jazdy w niełatwych warunkach zimowych. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez sportowych zmagań oraz solidnego zastrzyku adrenaliny i chcesz korzystać ze swoich dwóch kółek w jeszcze bardziej ekstremalnych okolicznościach niż te, do których został stworzony rower górski MTB, fat bike będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem!

Fat bike - koła w roli głównej

Niezwykle grube opony to bez wątpienia najważniejsza i jednocześnie najbardziej zauważalna cecha tego jednośladu. Osiągają one szerokość nawet 5 cali (12.5 cm), co bez wątpienia robi wrażenie, a szczególnie, jeśli postawi się takiego fat bike'a obok typowej szosówki. Obszerne koła to jednocześnie duży obszar styku z podłożem, co przekłada się na doskonałą przyczepność roweru w każdych warunkach. Co więcej, za sprawą większej objętości opon możliwe staje się zastosowanie w nich ekstremalnie niskiego ciśnienia, dzięki czemu tworzy się swego rodzaju poduszka powietrzna, która gwarantuje wyjątkową amortyzację i komfort przejażdżek. Warto przy tym wspomnieć, że cechy, które tak bardzo wyróżniają rower typu fat bike od innych dwóch kółek, jednocześnie sprawiają, że ten gruby jednoślad nie będzie najlepszym kompanem wojaży po utwardzonej, asfaltowej powierzchni. Sprawna i bezpieczna jazda po śniegu, piachu czy kamienistym podłożu? Zdecydowanie tak. Jednak w przypadku poruszania się po mieście, fat bike staje się źródłem niemałego wysiłku fizycznego — jest po prostu zbyt wolny.

Fat bike - rower do zadań specjalnych

Planujesz wojaże po bałtyckich plażach? W takim razie wiedz, że posiadając fat bike, masz jednocześnie gwarancję, że nie zakopiesz się w suchym, sypkim piachu. Stawiasz na aktywne spędzanie zimy? Świetnie się składa, bo ten szczególny rower terenowy może sprawić, że wymagające wyprawy po śniegu nie będą stanowić żadnego problemu. A może masz ochotę na mały off-road? Pamiętaj zatem, że gruby jednoślad pozwoli Ci także na niezwykle komfortowe i bezpieczne przejażdżki poza utartymi szlakami. Jeśli na myśl o fat bike'u zaczynasz się uśmiechać, czas najwyższy pomyśleć o jego zakupie! Odwiedź sprawdzony sklep rowerowy, znajdź swój wymarzony model i ciesz się przyjemną jazdą w każdych warunkach!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.