Troska o środowisko naturalne i coraz bardziej świadomie dokonywane wybory zakupowe są już naszą codziennością. Moda na bycie eko na dobre zakorzeniła się w naszych zachowaniach i codziennych nawykach. Szacunek dla naszej planety możemy wyrazić również poprzez swoje hobby – czytanie książek. Jak możemy być bardziej eko kompletując naszą domową biblioteczkę? Podpowiadamy.
Używane książki chronią środowisko
Kupując używane książki, pomagamy oszczędzać naturalne zasoby i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych. Większość książek jest nadal drukowana na papierze z włókien pierwotnych, a nie na papierze makulaturowym, a co za tym idzie, potrzeba do tego dużo wody i energii. Na 200 arkuszy lub jeden kilogram papieru ze świeżych włókien potrzeba od 2,2 do 2,5 kg drewna, ale to nie koniec. Do produkcji zużywa się od 20 do 100 litrów wody. Jeśli nie możemy się powstrzymać przez zakupem nowej powieści od ulubionego autora, zastanówmy się, czy chcemy dołożyć kolejną cegiełkę do podupadania ekosystemu.
Czytniki e-booków również zanieczyszczają środowisko
Aby określić ekologiczny wpływ czytników e-booków, należy przyjrzeć się całemu cyklowi ich życia: czytniki e-booków potrzebują mniej więcej tych samych zasobów do produkcji co telefon komórkowy. I niestety wiąże się to również z uwalnianiem metali ciężkich i toksyn do gleby. Nie są one więc tak idealnym rozwiązaniem, jak nam się wydaje.
Używane książki - rozwiązanie kompromisowe
Decydując się na zakup książki, warto wybrać tą z drugiej ręki. Lektura po przeczytaniu zazwyczaj i tak ląduje na półce i już do niej nie wracamy, dlatego często jest ona w idealnym stanie. Używane książki możemy nabyć w antykwariatach, targowiskach lub portalach internetowych oferujących sprzedaż egzemplarzy z drugiej ręki. Decydując się na takie rozwiązanie nie tylko jesteśmy bardziej eko, ale również oszczędzamy swoje pieniądze. Taka książka będzie zazwyczaj co najmniej kilkadziesiąt procent tańsza od nowego egzemplarza, więc nasz budżet będzie nam wdzięczny. W swojej kieszeni zachowamy sporą ilość gotówki, którą możemy przeznaczyć na zakup kolejnych tytułów wydawniczych z drugiej ręki i to niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami kryminałów czy może lepiej czujemy się w towarzystwie Nora Roberts książki.
Sprzedaż używanych książek
Możemy być nie tylko nabywcą używanych książek – wszystkie egzemplarze zalegające w naszej bibliotece możemy sprzedać komuś, kto się z nich bardziej ucieszy. Jeśli wiemy, że nie wrócimy już do danej książki i nie chcemy mieć jej w swojej domowej biblioteczce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką sztukę sprzedać. Dzięki temu do obiegu trafi kolejny używany egzemplarz, który być może znajdzie swojego nabywcę, który na jej rzecz zrezygnuje z zakupu tej nieużywanej.