Wiadomości z Żor

​​​​​​​Kredyty gotówkowe - jakie warunki trzeba spełniać?

  • Dodano: 2020-06-22 06:15, aktualizacja: 2020-06-22 06:18

Kredyty gotówkowe - jakie warunki trzeba spełniać?

Brak wystarczających środków na koncie może spotkać każdego. Na niespodziewaną lukę w budżecie domowym niektórzy są odpowiednio przygotowani – wówczas zaczynają korzystać z oszczędności zgromadzonych do tej pory. Inni, którzy nie mają takiej możliwości, powinni poszukać doraźnych, lecz bezpiecznych rozwiązań. Kredyt gotówkowy zaciągnięty przez internet w solidnym banku jest świetnym tego przykładem. Co trzeba zrobić, aby móc go uzyskać? Czy to w ogóle się opłaca? Czego należy dopilnować, by nie spotkać się z odmową? Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do wnikliwego zapoznania się z artykułem. Udzielamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Na początku warto uściślić kilka najistotniejszych kwestii. Kredyty gotówkowe to jedne z podstawowych produktów bankowych. Klienci są namawiani do ich zaciągania na wszelkie możliwe sposoby: poprzez kampanie telewizyjne, radiowe, reklamy w prasie oraz internecie, ale nie tylko. Doradcy często kontaktują się telefonicznie z potencjalnymi kredytobiorcami. Nierzadko zdarza się też, że oferty w formie papierowej trafiają do naszych skrzynek pocztowych. Czym różni się kredyt gotówkowy od kredytu hipotecznego, samochodowego czy nawet konsolidacyjnego?

Przede wszystkim tym, że w odróżnieniu od wcześniej wymienionych nie jest kredytem celowym. Innymi słowy, podmiot udzielający wsparcia finansowego nie wymaga informacji, na co dokładnie konsument przeznaczy pożyczone środki. Jeśli na którymkolwiek z etapów dopełniania formalności padnie takie pytanie, będzie ono służyło jedynie celom statystycznym, nie powinno mieć wpływu na wynik decyzji kredytowej. Banki na podstawie zebranych danych będą mogły jeszcze lepiej dopasowywać swoje oferty do oczekiwań klientów.

Kiedy zaciąga się kredyt gotówkowy?

Prawdą jest, że kredyt gotówkowy można obecnie otrzymać bez wychodzenia z domu. Wniosek oraz wszelkie zaświadczenia potwierdzające wysokość i źródło dochodu, można przesłać drogą online. Nie powinno się jednak traktować tego narzędzia jako sposobu na finansowanie dużych wydatków (wtedy warto zasięgnąć konsultacji u profesjonalnego doradcy). Kredyty gotówkowe służą raczej pokryciu mniejszych potrzeb – takich jak nowy sprzęt elektroniczny, niewielki remont, długo wyczekiwane wakacje, ale nie tylko. To rozwiązanie atrakcyjne dla osób, które nie zarabiają wiele, a z drugiej strony są bardzo zdyscyplinowane finansowo i terminowo regulują wszystkie swoje zobowiązania.

Niezbędne formalności

W przypadku kredytów udzielanych przez internet nie trzeba obawiać się konieczności kompletowania długiej listy dokumentów. Zazwyczaj wystarczy okazać:

  • dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy – bank weryfikuje wszystkie dane, jak np. narodowość czy wiek, a osoba starająca się o kredyt musi w odpowiednich polach elektronicznego formularza wprowadzić wymagane informacje;

  • zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach – to podstawa do rzetelnej oceny czyjejś zdolności kredytowej – tego rodzaju dokument wystawia pracodawca; renciści i emeryci mogą z kolei przedłożyć stosowny odcinek (pasek), który poświadczy o wysokości uzyskiwanej emerytury lub renty; czasem kredytodawca może poprosić o wyciągi z rachunku bankowego (systematyczne wpływy z tytułu umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej) – np. za ostatni kwartał; niekiedy wystarczy złożenie samodzielnego oświadczenia na temat tego, ile rzeczywiście się zarabia;

Umowa-zlecenie, umowa o dzieło?

Jak wygląda sytuacja osób, u których źródłem dochodu są umowy cywilnoprawne? Bez obaw, banki nie zapominają o żadnych potencjalnych klientach – droga do uzyskania kredytu gotówkowego online absolutnie nie jest dla nich zamknięta.

Wniosek bez zaświadczenia o zarobkach również może zostać rozpatrzony pozytywnie, przy czym maksymalna kwota przyznanych środków będzie odpowiednio niższa. Rosnącą popularnością wciąż cieszy się oferta banku Santander, gdzie pieniądze można mieć na rachunku już w ciągu minuty, a całe zobowiązanie rozłożyć aż na 120 rat.

Warto pamiętać

Do każdego przyjętego zobowiązania finansowego należy podchodzić z należytą rozwagą. Nie ma znaczenia, czy kredyt gotówkowy został przyznany w oddziale, czy przez internet, bez wychodzenia z domu. Trzeba mieć świadomość, że brak terminowości w spłacaniu choćby najmniejszych rat, może przysporzyć niemałych kłopotów w przyszłości – np. podczas starania się o finansowanie zakupu domu lub mieszkania. Dobrze więc zadać sobie trud i samodzielnie wszystko porównać, policzyć i oszacować. Tylko wtedy łatwo dostępne produkty bankowe odgrywają swoją rolę i nie wpędzają konsumenta w trudną do opanowania spiralę zadłużeń.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.