Wiadomości z Żor

Konto oszczędnościowe w Żorach – w którym banku najlepsze?

  • Dodano: 2024-01-25 14:00

Konto oszczędnościowe to jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie pieniędzy, który pozwala na zbudowanie poduszki finansowej. Ta przydaje się przede wszystkim w nagłych sytuacjach losowych i każdy powinien ją posiadać dla własnego komfortu. W którym banku w Żorach najlepiej uruchomić taki rachunek?

Po co zakłada się konto oszczędnościowe?

Właściciele kont oszczędnościowych zakładają je po to, by w bezpieczny sposób przechowywać swoje pieniądze i zwiększać wartość odłożonych środków. Rachunki te cechują się bowiem oprocentowaniem, co odróżnia je od zwykłych ROR-ów, które ma większość dorosłych ludzi w Polsce.

Konto oszczędnościowe pozwala odseparować pieniądze, które chce się zaoszczędzić, od tych wydawanych na codzienne zakupy, opłaty czy zachcianki. Rachunek uruchamia się właśnie po to, by łatwiej było odłożyć daną sumę na określony cel, szczególnie gdy ma się skłonność do nadmiernego wydawania środków z konta osobistego.

Czasami rachunek oszczędnościowy to szansa na to, by nauczyć się zarządzania pieniędzmi i określania sobie konkretnego budżetu. Część wynagrodzenia można zostawiać na głównym koncie, a część regularnie przelewać na oszczędnościowe. W ten sposób człowiek uczy się, jak efektywnie dysponować wypłatą, a także jak gromadzić środki razem z partnerem czy partnerką.

W jakim banku najlepiej uruchomić rachunek oszczędnościowy?

W Żorach funkcjonują placówki znanych w Polsce banków, a w każdym z nich można poznać inną ofertę dotyczącą kont oszczędnościowych. Aby zaznajomić się z propozycjami poszczególnych instytucji finansowych, nie trzeba wcale udawać się do wszystkich oddziałów z osobna.

Wystarczy wejść na stronę internetową https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/. Zgarnijpremie.pl to pomocny portal, który gromadzi najkorzystniejsze oferty zarówno na rachunki oszczędnościowe, jak i inne usługi.

Zestawienie to nie tylko baza wiedzy na temat aktualnych propozycji bankowych z danego miesiąca, ale i ranking ze szczegółowymi danymi dotyczącymi każdej z nich. Dzięki temu znacznie łatwiej podjąć decyzję co do wyboru konkretnej placówki. Każda oferta składa się z pięciu kluczowych elementów. Są to:

  • oprocentowanie – jego wysokość wpływa na to, jakie odsetki naliczą się od ulokowanej na koncie kwoty. Często zależy to od sposobu uruchomienia rachunku, dlatego klienci otwierający usługę za pośrednictwem internetu mogą liczyć na wyższe odsetki;

  • okres depozytu – czas, jaki pieniądze spędzą na koncie. Może być zarówno ograniczony (np. 3 miesiące), jak i bezterminowy;

  • wysokość depozytu – maksymalna suma, jaką klient ma szansę wpłacić na rachunek oszczędnościowy. Przeważnie wynosi około kilkudziesięciu tysięcy złotych;

  • warunki dostępności – określają, czy z usługi skorzystają tylko nowi klienci danej placówki, czy jest ona przeznaczona także dla obecnych właścicieli kont osobistych;

  • kapitalizacja odsetek – miesięczna lub końcowa. Odnosi się do tego, kiedy bank nalicza dodatkowe środki w ramach oprocentowania. Może to robić regularnie, ale czasami wykonuje to dopiero przy rozwiązywaniu umowy z klientem.

Po zapoznaniu się z wszystkimi warunkami poszczególnych ofert łatwo da się stwierdzić, która opcja najbardziej odpowiada użytkownikowi. Jeśli placówka danego banku znajduje się w Żorach, można się do niej udać osobiście, by założyć konto. Warto się jednak upewnić, czy uruchomienie rachunku online nie przyniesie więcej korzyści.

To nie tylko sposób na zaoszczędzenie czasu i ominięcie kolejek, ale także niekiedy szansa na wyższe oprocentowanie. Banki coraz częściej zachęcają swoich klientów do korzystania z usług online, ponieważ wszystko zmierza w kierunku jak najnowocześniejszej, intuicyjnej i zautomatyzowanej bankowości. Ma ona być nastawiona na użytkowników i szybkie spełnianie ich potrzeb.

Konto oszczędnościowe a lokata – co wybrać?

Poza kontem oszczędnościowym sposobem na powiększenie swojej poduszki finansowej jest również lokata. Produkt ten nieco różni się od rachunku, ponieważ na czas jego trwania środki są zablokowane. Klient nie może swobodnie wpłacać i wypłacać pieniędzy, kiedy ma na to ochotę. Jeśli wyjmie je z lokaty przed zakończeniem umowy, straci naliczony zyski.

W przypadku konta oszczędnościowego korzystanie z pieniędzy jest wykonalne, choć czasami przelewy wiążą się z niewielkimi opłatami. W ramach lokaty oprocentowanie bywa jednak wyższe, przez co da się więcej zarobić na swoich oszczędnościach. Oferty mogą się różnić także okresami trwania, co trzeba sprawdzać w poszczególnych propozycjach banków. Na Zgarnijpremię.pl znajduje się zestawienie lokat, więc warto tam zajrzeć.

Przed podjęciem decyzji o jednym ze sposobów zwiększania poduszki finansowej należy się zastanowić, czy będzie się potrzebowało dostępu do pieniędzy w trakcie trwania umowy. Oczywiście, niektórych sytuacji nie da się przewidzieć, ale klient powinien określić, na czym mu zależy, by wybrać opcję dla siebie. To kwestia bardzo indywidualna.

Jakie korzyści niesie ze sobą dysponowanie kontem oszczędnościowym?

Dysponowanie kontem oszczędnościowym ułatwia dążenie do realizacji celów i marzeń. Odkładanie pieniędzy ma na celu nie tylko budowanie poczucia bezpieczeństwa finansowego, ale także spełnianie swoich potrzeb i zachcianek. Gdy ma się taki rachunek, znacznie łatwiej odłożyć na wkład własny na budowę domu, podróż do wymarzonego miejsca czy zakup pożądanego sprzętu do rozwijania swoich pasji.

Właściciele takich rachunków nie muszą się martwić ryzykiem inwestycyjnym. Ich oszczędności nieco rosną, ale oni sami nie zajmują się np. inwestowaniem na giełdzie, by to osiągnąć. Zjawisko wynika z oprocentowania odpowiedniego dla danej umowy. Na dodatek konto wiąże się z minimalną ilością formalności, przez co zwalnia z obowiązku udawania się do banku i pozwala na wygodne dysponowanie rachunkiem online.

Na co uważać podczas poszukiwań oferty?

Powinno się zadbać o to, aby dopasować okres depozytu do swoich potrzeb. Czasami oferta wydaje się idealna, ale okazuje się, że można z niej korzystać np. jedynie przez kilka miesięcy. To niewłaściwa opcja do osób, którym zależy na stałym budowaniu zaplecza finansowego.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.