Wiadomości z Żor

Kierowco, walcz o swoje prawa! Sprzedaż OC to obowiązek ubezpieczyciela

  • Dodano: 2017-05-17 07:15, aktualizacja: 2017-05-17 07:30

Wielokrotnie dochodziło do sytuacji, w których właściciele samochodów zabytkowych nie mogli się nimi poruszać ze względu na brak możliwości zakupu polisy OC. W każdym przypadku odmowa sprzedaży polisy OC przez towarzystwo ubezpieczeniowe była niezgodna z prawem. Jak kierowcy mogą walczyć o swoje prawa?

Samochód dopuszczony do ruchu drogowego zawsze otrzyma OC

Zgodnie z prawem towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedające polisy komunikacyjne OC mają obowiązek ubezpieczenia każdego samochodu bez względu na wiek i wartość, jeżeli samochód został dopuszczony do ruchu drogowego. Jeśli oldtimer jest sprawny, każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek sprzedać dla niego polisę OC. Praktyka pokazuje, że ubezpieczalnie próbują zniechęcać kierowców do kupna OC dla zabytkowych aut, gdyż są to polisy mało opłacalne.

W przypadku spotkania się z odmową ubezpieczenia samochodu zabytkowego można samodzielnie przygotować ofertę OC i wysłać ją do zakładu ubezpieczeniowego. Propozycja składki może opiewać na dowolną kwotę – jej wysokość może być równa nawet 1 gr. Ubezpieczyciel ma obowiązek wysłania kierowcy odpowiedzi w ciągu 14 dni od dnia doręczenia pisma z propozycją składki. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie odrzuci propozycji w tym czasie, uznaje się, że została ona zaakceptowana na warunkach wskazanych przez właściciela zabytkowego samochodu. Jest to kara za opieszałość dla zakładu ubezpieczonego, który nie złożył kierowcy innej oferty składki. Co ważne, jeżeli kierowca otrzyma odpowiedź i propozycję zbyt wysokiej składki, może jej nie przyjąć bez żadnych konsekwencji. Ponadto kierowca może złożyć propozycje składek na OC w dowolnej ilości zakładów ubezpieczeniowych.

A co z AC?

Znacznie trudniejsze może okazać się kupienie polisy AC dla oldtimera. W tym przypadku prawo nie chroni kierowcy i nie wymusza na towarzystwie ubezpieczeniowym obowiązku sprzedaży polisy. AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo odmówić jego sprzedaży, jeśli uważają, że jest to dla nich nieopłacalne. Co ciekawe, problemów z kupnem AC nie mają choćby kierowcy z Wielkiej Brytanii, którzy sięgają po Classic Car Insurance. Z polisy tej mogą skorzystać również Polacy, także ci, którzy na stałe zamieszkują w kraju, gdyż brytyjskie ubezpieczenie dla klasycznych aut obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Jest to rozwiązanie niedrogie i jednocześnie gwarantujące szeroki zakres ochrony oraz wysoką sumę ubezpieczenia.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Lewy

    now łasnie a jak w świetle tego artykułu prezentuje sie yanosik który oc oferuje tylko WYBRANYM przez siebie szczęśliwcom?? czy to nie jest nielegalne?/

  • Kurczak

    dlaczego ma byc nielegalne ? życie nie jest sprawieliwe - wygrywaja tylko najlepsi .. w zwiazku z ideom , proponuje poczytac o Yanosiku i zaczac z niz jezdzic

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.