Wiadomości z Żor

Karta EKUZ dla dziecka - jak ją wyrobić i dlaczego to takie ważne?

  • Dodano: 2019-10-01 11:15

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza, że jej posiadacz jest w Polsce objęty ubezpieczeniem zdrowotnym i w ramach NFZ może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej.

W razie ewentualnej choroby, czy wypadku w czasie tymczasowego pobytu za granicą, uprawnia ona do skorzystania z niezbędnych koniecznych świadczeń zdrowotnych na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Objęcie opieką zdrowotną dotyczy państwa członkowskich Unii Europejskiej i EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). Należy pamiętać, że EKUZ uprawnia do korzystania tylko z publicznej opieki zdrowotnej. Trzeba więc każdorazowo upewnić się, czy dana poradnia lub szpital działają w ramach takich usług. W przypadku wizyt w prywatnych placówkach będziemy musieli ponieść koszt leczenia samodzielnie.

Po co dziecku EKUZ?

Zgodnie z polskim prawem dzieci i młodzież do 18. roku życia są objęte bezpłatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dotyczy to również osób dorosłych po 18. roku życia, jeśli kontynuują naukę. Wyrobienie karty EKUZ dla nich jest zwykle czystą formalnością (jedynie w przypadku osób starszym niż 18 lat, trzeba przedłożyć legitymację uczniowską, studencką lub inny dokument potwierdzający kontynuowanie nauki), za to jej posiadanie może znacznie skrócić formalności i ułatwić dostęp do opieki lekarskiej w razie nieszczęśliwego wypadku czy zachorowania za granicą. Jeśli interesuje Cię karta EKUZ dla dziecka, więcej na https://ekuz.com.pl/ekuz-dla-dziecka/

Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?

Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka? Wystarczy, aby jeden z rodziców lub opiekun prawny wypełnił wniosek i złożył go w najbliższym oddziale NFZ. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej NFZ – do wyboru są dwa różne w zależności od charakteru wyjazdu. We wniosku podajemy numery PESEL i to wystarcza, aby zweryfikować czy jesteśmy ubezpieczeni (jeszcze kilka lat temu należało mieć przy sobie wydruki RMUA od pracodawcy, z potwierdzeniem odprowadzania składek). W wielu oddziałach NFZ karty drukowane i wydawane są niemal automatycznie. Wystarczy więc jedna wizyta w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://ekuz.com.pl/.

Jeśli natomiast nie mamy możliwości złożenia wniosku i odebrania karty osobiście, wypełniony i podpisany wniosek możemy wysłać e-mailem, faksem, tradycyjną pocztą lub poprzez platformę ePUAP.

We wniosku mamy też możliwość wskazania sposobu odbioru karty. Jeśli ma być wysłana na adres, wystarczy zaznaczyć opcję „przesłać pocztą na adres”. W takim przypadku należy jednak złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zdążyły do nas dotrzeć przed planowanym wyjazdem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.