Wiadomości z Żor

Jak wybrać idealny traktor ogrodowy do swoich potrzeb?

  • Dodano: 2023-03-09 13:30

Dla miłośników przyrody koszenie trawy we własnym ogrodzie to prawdziwa przyjemność. Ruch na świeżym powietrzu przyczynia się do lepszego zdrowia i samopoczucia. Jednak pielęgnacja dużych przestrzeni zielonych może być trudna i wyczerpująca. Jeśli zakupimy odpowiednie narzędzie, to łatwiej nam będzie doprowadzić ogród do należytego stanu.

Rodzaje traktorków

Bardzo dobrym narzędziem, które pomoże nam zadbać o dużą powierzchnię trawiastą, jest traktorek ogrodowy dostosowany do wielkości i ukształtowania terenu. Niektóre pojazdy idealnie się sprawdzą przy trawnikach o średniej powierzchni. Co prawda posiadają mniejszą moc, ale są lekkie, wygodne i proste w obsłudze. Poza tym można je kupić za mniejsze pieniądze i są tańsze w eksploatacji. Silniejsze kosiarki samobieżne są przeznaczone do działania na rozległych terenach. Charakteryzują się bardziej masywną budową i są przystosowane do pracy z dodatkowym osprzętem. W sprzedaży są również dostępne traktorki o specjalnym przeznaczeniu. Łatwo się nimi manewruje na trudniejszych powierzchniach. Posiadają krótszy promień skrętu, dlatego lepiej sobie radzą z różnego rodzaju przeszkodami.

Moc silnika i liczba noży

Efektywna praca traktorków ogrodowych zależny w dużej mierze od mocy silnika. Im jest ona większa, tym szybciej i sprawniej można wykonać zaplanowane działania. Przy zakupie tego rodzaju sprzętu warto zwrócić uwagę, ile cylindrów posiada silnik. Urządzenia dwucylindrowe mają przewagę nad jednocylindrowymi jeśli chodzi o żywotność, moc, a także chłodniejszą pracę. Przy zakupie traktorka ogrodowego należy sprawdzić, ile posiada noży. Im jest ich więcej, tym koszenie przebiega dokładniej i szybciej. Jeżeli traktorek jest wyposażony w noże, które obracają się w jedną i w druga stronę, to istnieje możliwość przerzucania skoszonej trawy do zestawu rozdrabniającego jak i kosza zbierającego.

Traktorek bez kosza czy z koszem?

Podczas zakupu traktorka ogrodowego trzeba przyjrzeć się systemowi magazynowania trawy. Do wyboru mamy tradycyjne zbiorniki na skoszoną trawę jak i bardziej zaawansowane urządzenia, zaopatrzone w systemy mielące i rozdrabniające. Można też zakupić kosiarkę bez kosza magazynującego, która rozrzuca skoszoną trawę. Należy jednak pamiętać, że kosze chronią powierzchnie trawiaste przed tworzeniem się sfilcowanej warstwy, która nie przepuszcza wody. Przez to powstaje zagrożenie odwodnienia korzeni i nieskutecznego nawożenia. Mielenie trawy należy do najbardziej pożytecznego i niezwykle wygodnego sposobu pielęgnacji trawnika. W ten sposób użyźniamy koszony obszar i nie tworzymy bariery blokującej nawadnianie. Jednak trzeba mieć świadomość, że będzie się to wiązało z częstszym pielęgnowaniem trawnika, gdyż mechanizm rozdrabniający nie radzi sobie z dużą ilością trawy.

Konserwacja to podstawa

Podczas obsługi traktorka ogrodowego trzeba koniecznie pamiętać o właściwej konserwacji i środkach bezpieczeństwa. Co należy wziąć pod uwagę?

  • Musimy regularnie sprawdzać stan oleju i wymieniać go w każdym sezonie.
  • Po koszeniu trzeba opłukać pojazd i dokładnie oczyścić noże.
  • Jeśli traktorek posiada silnik spalinowy, to należy pamiętać, że benzyna traci swoje właściwości po okresie 2 miesięcy.
  • Jeśli kończymy sezon, powinniśmy pozbyć się paliwa ze zbiornika. Dobrze jest przy tym uruchomić silnik, by spalił pozostałą resztkę benzyny.
  • Podczas zimowego spoczynku najlepiej garażować pojazd lub przykryć go odpowiednim pokrowcem.
  • Podczas pracy traktorka warto korzystać ze słuchawek, by chronić słuch.

Dzięki odpowiedniej konserwacji nasze urządzenie do koszenia trawy pozostanie sprawne przez wiele lat.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.