Wiadomości z Żor

Jak rozpoznać pryszcze u psa? Co musisz wiedzieć?

  • Dodano: 2023-02-28 10:00

Pryszcze u psa mogą być dokuczliwe i czasem bolesne, ale jak rozpoznać, że nasz pies zmaga się z tą nieprzyjemną dolegliwością? Dobrze jest kierować się kilkoma wskazówkami, które w łatwy sposób pomogą nam zidentyfikować ten problem u naszego pupila. Na co zatem zwracać szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Pryszcze u psa a zmiany skórne

Pierwszym sygnałem, że nasz pies może mieć pryszcze, jest pojawienie się niepokojących zmian na skórze. U psów mogą one wyglądać jak małe, czerwone guzki lub krostki, które pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Mogą występować zarówno pojedynczo, jak i w grupach, a niekiedy przyjmują postać ropnych krostek.

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwracać szczególną uwagę, jest swędzenie. Krostki mogą dawać duży dyskomfort, który będzie skłaniał psa do drapania się lub nawet gryzienia skóry w skrajnym przypadku. To z kolei może prowadzić do powstawania ran lub otarć na skórze. Pryszcze na skórze psa mogą powodować także zaczerwienienie i stan zapalny skóry wokół nich. Z łatwością zauważymy, że skóra wokół pryszczy jest bardziej wrażliwa i bardziej czerwona niż zwykle.

Pryszcze u psa mogą powodować utratę sierści wokół dotkniętego obszaru. Najczęstszym objawem jest widoczna skóra, a sierść jest krótsza lub całkowicie zanika. Ma to również negatywny wpływ na ogólny stan skóry. Może to objawiać się również suchą skórą, łuskami, wypadaniem sierści i łojotokiem.

Alergia u psa - czym się objawia?

Jest to nieco rzadsza przyczyna, jednak równie przykra i sprawiająca dyskomfort. Alergie u psa mogą być powodowane przez różne substancje. Najczęściej zaczyna się to od konkretnych składników pożywienia. Uczulające działanie mogą mieć jednak także preparaty kosmetyczne oraz higieniczne, niektóre leki czy nawet jad, który wydzielany jest przez owady. Najczęściej objawy alergii tego typu to pojawiające się pryszcze na brzuchu, pysku oraz grzbiecie.

Jak leczyć pryszcze u psa?

Kiedy zauważymy pierwsze objawy pryszczy u naszego pupila, musimy zadbać o wdrożenie odpowiedniego leczenia. W początkowym stadium nie jest konieczna szybka interwencja, jednak warto zadbać o higienę psa z użyciem szamponu przeciwłojotokowego. W nieco bardziej zaawansowanych zmianach lepiej jest zgłosić się do weterynarza, który może przepisać odpowiednie maści czy leki. W przypadku zmian ciężkich, którym towarzyszą rany, obrzęki i bolesności, stosuje się preparaty z antybiotykiem oraz lekami przeciwzapalnymi. Jest to szczególnie istotne w przypadku psów, które bardzo mocno odczuwają dyskomfort, przez co drapią się i powstają bolesne rany. Tematyka leczenia pryszy u psów poruszana jest także https://blog.piesotto.pl/pryszcze-u-psa-przyczyny-objawy-leczenie/

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.