Wiadomości z Żor

Jak prać sweter z wełny merynosa

  • Dodano: 2021-12-15 12:45, aktualizacja: 2022-12-06 09:39

Na dzień dzisiejszy ubrania wykonane z wełny merynosa cieszą się coraz większą popularnością. Aby wydłużyć żywotność tego materiału, należy w sposób szczególny zwrócić uwagę na właściwe użytkowanie i sposób prania. W ten sposób zachowamy delikatność i odpowiednią strukturę swetra. Kiedy i w jaki sposób prać ubrania z wełny merynosa? Co powinniśmy wiedzieć o praniu ręcznym ubrań z wełny merynosa? W jaki sposób ustawić automatyczne pranie swetra z wełny merynosa? Jak suszyć i przechowywać ubrania merino? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości czytelników w tym zakresie.

Kiedy i w jaki sposób prać ubrania z wełny merynosa?

Wełna merynosa cieszy się ogromnym uznaniem ze względu na szereg korzystnych właściwości. Wśród nich wyróżnić możemy odporność na brud i pochłanianie niezbyt przyjemnych zapachów. Najrzadziej prana jest bielizna z merynosów, która zakładana jest jako pierwsza warstwa. W zupełności wystarczające może okazać się odpowiednie wywietrzenie. Jednak jeśli widoczne są dość duże zabrudzenia, wówczas konieczne okaże się wypranie. Możemy to zrobić ręcznie, ewentualnie wykorzystać pralkę automatyczną- w zależności od indywidualnych preferencji. Istotne jest, aby przystosować warunki do opisu znajdującego się na metkach. O ile przestrzegamy wszelkich zaleceń producenta, wówczas mamy pewność co do tego, że sweter nie straci swoich właściwości. Przede wszystkim warto zapamiętać, że ubrań z wełny nie powinniśmy prać w proszkach do prania. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się płyny do prania. Zawierają one lanolinę, która to jest składnikiem naturalnym wełny. W konsekwencji przywracana jest odpowiednia struktura, na czym powinno nam zależeć w sposób szczególny. Nie korzystajmy z wybielaczy, ze względu na szkodliwy chlor.

Co powinniśmy wiedzieć o praniu ręcznym ubrań z wełny merynosa?

Jeśli zdecydujemy się na ręczne pranie swetra z wełny merynosa, wówczas należy wykorzystać letnią wodę. Ubrań dla dzieci nie trzeba wcześniej namaczać. W sytuacji, kiedy ubranie jest silnie zabrudzone, wówczas możliwe jest włożenie materiału do miski, jednakże tylko miejscowo. W zdecydowanej większości przypadków specjaliści zalecają, aby woda nie przekraczała wartości oscylującej w granicach 30 stopni Celsjusza. Wełna merino charakteryzuje się bardzo delikatną strukturą. Dlatego też należy robić to ostrożnie. Naciąganie i usilne tarcie może prowadzić do zniszczenia materiału. Po przepraniu ubranie musi być wypłukane w wodzie o identycznej temperaturze. Okazuje się, że tytułowa wełna negatywnie znosi ewentualne zmiany temperatur, o czym powinniśmy pamiętać w sposób szczególny. Po wypłukaniu ubrania należy delikatnie wykręcić i odłożyć w bezpieczne miejsce, aż do wyschnięcia.

W jaki sposób ustawić automatyczne pranie swetra z wełny merynosa?

Kiedy wybierzemy możliwość prania w pralce automatycznej, konieczne jest wybranie specjalnego programu, który przeznaczony jest do wełny. W tym trybie mamy do czynienia ze stałą temperaturą, dodatkowo mniejsze są obroty bębna. Niekiedy urządzenia nie posiadają wcześniej wspomnianego trybu. W takich sytuacjach kluczowe jest ustawienie prania w niskiej temperaturze, oscylującej w granicach 30 stopni. O ile jest to możliwe - wyłączmy wirowanie. Istotne jest, aby pralka była wypełniona praniem, w przeciwnym wypadku materiał narażony jest na silne tarcie, czego powinniśmy unikać. Zwróćmy uwagę także na inne elementy znajdujące się w bębnie. Kluczowe jest, aby wełna merynosa podczas prania nie została zaciągnięta lub rozerwana przez ostre elementy lub zamki. Kiedy już uda nam się wyprać ubrania, powinniśmy je możliwie najszybciej wyciągnąć z pralki i odpowiednio rozłożyć w celu wyschnięcia.

Jak suszyć i przechowywać ubrania merino?

Specjaliści zalecają, aby ubrania dla dzieci z wełny merynosa suszyć na płasko - najlepiej na stosunkowo miękkim podłożu. Jeśli ubrania są silnie wilgotne, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby je odcisnąć za pośrednictwem ręcznika. Za wszelką cenę unikajmy suszenia na grzejnikach- gwałtowna zmiana temperatury może mieć bardzo negatywny wpływ. Wełny merino nie należy również suszyć w suszarce bębnowej, bowiem może to doprowadzić do zmiany kształtu i długości, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Jeśli chodzi o przechowywanie- swetrów z tego materiału nie umieszczajmy w pionie. Zdecydowanie rozsądniejsze jest dokładne złożenie i ułożenie na płaskiej powierzchni. Alternatywnym rozwiązaniem jest zwijanie w rulon. Przechowywane w taki sposób ubrania dla dzieci nie gniotą się, dodatkowo zajmują nieco mniej miejsca. Warto pamiętać, że wełny merino nie musimy prasować. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń producenta, wówczas mamy niemalże pewność co do tego, że nie dojdzie do zmiany kształtu, a nieestetyczne zgniecenia nie będą dla nas problemem. Jeśli jednak koniecznie chcemy wykorzystać żelazko, prasujmy jedynie na sucho. Temperatura powinna być możliwie najniższa - w ten sposób wydłużymy żywotność materiału.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.