Wiadomości z Żor

Ile trwa proces likwidacji spółki z o.o.?

  • Dodano: 2022-10-28 08:45, aktualizacja: 2022-10-31 06:04

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest procesem, który opiera się na dokonywaniu wielu różnych ważnych czynności prawnych. W praktyce trwa on pewną określoną ilość czasu, która uzależniona jest przede wszystkim od okoliczności danej sprawy oraz aktualnej kondycji finansowo-prawnej zamykanej spółki. Ile dokładnie trwa proces likwidacji spółki z o.o. i czym tak naprawdę jest?

Likwidacja spółki z o.o.

Przez pojęcie likwidacji spółki powinniśmy rozumieć zakończenie działalności gospodarczej wykonywanej w tej właśnie formie. Likwidacja spółki z oo jest procedurą mającą na celu zamknięcie danego podmiotu, zakończenie wszystkich jego spraw oraz uregulowanie kwestii majątkowych pomiędzy wspólnikami oraz kontrahentami spółki. 
Zgodnie z treścią art. 274 Kodeksu spółek handlowych Otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia "w likwidacji". W czasie prowadzenia likwidacji spółka zachowuje osobowość prawną.

Czas trwania likwidacji spółki z o.o.

Proces likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie trwał krócej niż 6 miesięcy. W przypadku wielkich spółek należy liczyć się nawet z kilkuletnią procedurą likwidacyjną. Podyktowane jest to koniecznością podjęcia wielu różnych czynności prawnych, na czele z podjęciem uchwały likwidacyjnej przez wspólników, wyznaczeniem odpowiednich likwidatorów oraz uregulowania wszelkich zaległości finansowych spółki (tak wobec wspólników, jak i osób trzecich). 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami likwidacja spółki z o.o. musi trwać co najmniej 6 miesięcy licząc od daty jej ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Dopiero po upływie tego czasu likwidatorzy mogą przystąpić do podziału majątku spółki. Warto w tym miejscu wskazać art. 279 KSH, zgodnie z którym likwidatorzy powinni ogłosić o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia. Upływ takiego terminu nie powoduje jednak wygaśnięcia zobowiązań czy uchylenia wymagalności obowiązku a jedynie może być związane z ograniczeniem zakresu zaspokojenia do pozostałego majątku. Jeżeli majątek nie wystarczał do zaspokojenia, to istniała podstawa do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Majątek spółki z o.o. jest co do zasady jedynym źródłem zaspokojenia wierzycieli tej spółki. Stąd też zgodnie z regulacją art. 272 KSH rozwiązanie tej spółki może nastąpić dopiero po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego, w ramach którego wzywa się wierzycieli do zgłaszania swych wierzytelności (art. 279 KSH), następnie zaś spienięża się cały majątek spółki i, po zaspokojeniu wierzycieli, nadwyżkę dzieli się między wspólników. W przypadku ujawnienia się pewnego majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością już po jej wykreśleniu z rejestru przedsiębiorców KRS konieczne jest dokończenie postępowania likwidacyjnego.

Kiedy likwidacja spółki z o.o. jest zakończona?

Jak zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 września 2007 r. (sygn. akt II CSK 240/07) likwidacja spółki jest ukończona wówczas, gdy w majątku spółki nie ma już żadnych składników majątkowych i okoliczność ta zostanie stwierdzona sprawozdaniem likwidacyjnym.

Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Majątek, o którym mowa powyżej, dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów. Umowa spółki może określać inne zasady podziału majątku. Podział majątku likwidowanej spółki między wspólników jest czynnością o innym charakterze niż regulowanie zobowiązań. Przekazując majątek wspólnikowi, spółka realizuje dyspozycję zawartą w art. 286 § 1 i 2 KSH. Podział pozostałego po uregulowaniu zobowiązań majątku spółki pomiędzy jej wspólników następuje niejako automatycznie i wynika wprost z odpowiednich przepisów Kodeksu spółek handlowych. Nie poprzedza go powstanie zobowiązania spółki wobec wspólnika. Tymczasem, art. 14a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nakazuje rozpoznanie przychodu w przypadku regulowania zobowiązań wynikających z zawarcia odpowiednich umów, np. umowy pożyczki, które spowodowały zaciągnięcie przez spółkę określonych zobowiązań. Likwidacyjne wydanie majątku spółki nie jest stosunkiem umownym pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem, a tylko taka relacja mogłaby stanowić o wystąpieniu przychodu. Jest to czynność techniczna, będąca częścią procesu likwidacyjnego. Wydanie majątku jest ostatnią czynnością spółki związaną z jej mieniem. Przypisanie jej przychodotwórczego charakteru wymagałoby tworzenia w spółce rezerw pieniężnych na zapłatę podatku oraz opóźniałoby proces likwidacyjny.

źródło: 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.