Wiadomości z Żor

Czym jest kryptowaluta: przewodnik dla początkujących

  • Dodano: 2023-09-14 12:30, aktualizacja: 2023-09-25 08:43

Rynki kryptowalut są kluczowym komponentem świata cyfrowych walut. Działają jako specjalistyczne centra wymiany dla wirtualnych środków płatniczych. Główna część operacji z kryptowalutami zachodzi właśnie na tych rynkach. Kryptowaluty to esencja cyfrowego pieniądza, istniejące jedynie w formie elektronicznej i opierające się na technologii kryptograficznej. Dlatego nie można ich fizycznie trzymać jak tradycyjne pieniądze.

Co jest przedmiotem handlu na rynku kryptowalut?

Podstawowymi jednostkami wymiany na rynkach, gdzie odbywa się handel kryptowalutami, są tokeny, działające jako reprezentanci technologii blockchain. Na tych platformach łatwo wymienić tokeny pomiędzy uczestnikami, przy jednoczesnym zabezpieczaniu transakcji. To wszystko działa w wirtualnym świecie, bez fizycznej lokalizacji. Charakterystyczną cechą tych rynków jest ich niezależność od jednej centralnej instytucji - są to systemy zdecentralizowane. Choć może to być dla niektórych niepokojące, wiele z tych rynków zapewnia własne zabezpieczenia, aby chronić dane i środki klientów.

Historia kryptowalut sięga 2009 roku, kiedy to wprowadzony został Bitcoin - pierwsza kryptowaluta, stworzona przez nieznaną osobę (lub grupę osób) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Idea stworzenia kryptowaluty była odpowiedzią na wyzwania po globalnym kryzysie finansowym 2008 roku, a zadaniem Bitcoina stało stworzenie decentralizowanego systemu finansowego, który byłby wolny od manipulacji i kontroli rządowej.


8 kluczowych kryteriów wyboru rynku kryptowalut

Każdy inwestor ma indywidualne wymagania. Oto kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru:

  • Dostępne kryptowaluty. Niektóre platformy oferują szeroki zakres kryptowalut, inne skupiają się na kilku głównych. Najlepsza będzie taka, która spełnia Twoje oczekiwania.
  • Wsparcie dla tradycyjnych walut. Jeśli jesteś początkującym, zwróć uwagę, czy rynek obsługuje waluty tradycyjne, takie jak dolar, euro albo złotówki.
  • Opłaty transakcyjne. Zastanów się nad wysokością prowizji za transakcje, wpłaty i wypłaty. Zorientuj się w kosztach związanymi z wybraną platformą.
  • Możliwość stakingu. Niektóre kryptowaluty oferują korzyści z przechowywania.
  • Wsparcie klienta. Sprawdź, jakie są godziny działania wsparcia oraz w jakim języku przebiega komunikacja z klientami.
  • Opinie innych. Warto poszukać recenzji innych użytkowników, aby dowiedzieć się, które platformy są najbardziej polecane.
  • Dostępność w języku polskim. Jeśli nie czujesz się pewnie w języku angielskim, warto wybrać platformę dostępną w języku ojczystym, zarówno pod względem strony internetowej, jak i wsparcia.
  • Zabezpieczenia. Mając na uwadze ryzyko związane z inwestycjami, upewnij się, że wybrana przez Ciebie platforma oferuje różne formy zabezpieczeń.

Jakie kryptowaluty są szczególnie popularne?

Stan rynku walut kryptograficznych ulega dynamicznym zmianom, a popularność kryptowalut jest napędzana przez szereg czynników. Pierwszym jest innowacyjność technologiczna, która przyciąga inwestorów i deweloperów zainteresowanych eksploracją nowych możliwości finansowych i technologicznych. Ponadto, znaczącą rolę w kształtowaniu percepcji i zainteresowania kryptowalutami odgrywają media i opinia publiczna. Równie ważne są społeczności internetowe i fora, które mogą gwałtownie zwiększyć popularność pewnych kryptowalut przez chociażby virale lub memy. Jeszcze innym czynnikiem jest zaangażowanie w promocję konkretnej kryptowaluty znanych osobistości, które poprzez swoje wpływy mogą zwrócić uwagę wielu nowych inwestorów  na promowaną ofertę.

Bitcoin (BTC)

Jest to pierwsza i najbardziej rozpoznawalna kryptowaluta na rynku. Jej solidność i historia sukcesów czynią ją atrakcyjnym wyborem dla wielu inwestorów, zarówno początkujących, jak i doświadczonych.

Ethereum (ETH)

Ethereum, z jego platformą umożliwiającą tworzenie kontraktów smart i zdecentralizowanych aplikacji, jest kolejną popularną walutą kryptograficzną.

Cardano (ADA)

Ta kryptowaluta zyskała popularność ze względu na przywiązanie przez jej twórców dużej uwagi do zrównoważonego rozwoju i skalowalności. Było to szczególnie atrakcyjne dla nowych inwestorów zainteresowanych zrównoważonymi inwestycjami.

Binance Coin (BNB)

Jest to kryptowaluta stworzona przez giełdę kryptowalut Binance. Jej popularność rośnie, głównie ze względu na użyteczność w ramach platformy Binance.

Litecoin (LTC)

Jest to kolejny stary i utrzymujący dobre pozycje altcoin, który zyskał uznanie ze względu na  szybkość transakcji i solidną historię.


Ripple (XRP)

Ten altcoin jest znany ze swojej szybkości transakcyjnej, co czyni go popularnym wyborem dla osób zainteresowanych dynamicznym zawarciem operacji na rynku kryptowalutowym.

Jakie czynniki wpływają na wartość kryptowalut?

Kryptowaluty często budzą mieszane uczucia wśród nowicjuszy na rynku inwestycyjnym. Perspektywa zarobienia majątku poprzez niewielką inwestycję w kryptowaluty jest kusząca, ale przed zdecydowaniem się na zakup warto zastanowić się, co determinuje ich wartość i kiedy warto w nie inwestować.


Popyt i oferta

Kluczowym elementem determinującym wartość kryptowalut, podobnie jak większości aktywów, jest równowaga pomiędzy popytem a ofertą. Jeśli jest wielu chętnych do zakupu, a jednocześnie mało sprzedawców, ceny wzrastają. Natomiast w sytuacji przeciwnie proporcjonalnej, wartość spada.
W odróżnieniu od klasycznych walut, takich jak dolar albo euro, wiele kryptowalut ma ustaloną maksymalną ilość dostępnych jednostek. Jeśli popyt jest silny, a dostępność kryptowaluty ograniczona, może to prowadzić do skoków cenowych.

Zmienne rynkowe

Rynek kryptowalut reaguje na różnego rodzaju wiadomości i wydarzenia związane z konkretnym projektem kryptowalutowym. Czasami jedno znaczące wydarzenie może drastycznie zmienić cenę, jak miało to miejsce z Cardano w 2021 r., kiedy wprowadzenie „inteligentnych kontraktów” wpłynęło na ogromny wzrost wartości.


Koszty produkcji

Kryptowaluty nie są tworzone z niczego – są „kopalne”. Proces ten polega na rozwiązywaniu skomplikowanych problemów matematycznych za pomocą mocy obliczeniowej. Jeżeli koszty związane z „kopaniem” rosną, może to wpłynąć na wartość kryptowaluty.


Postawy regulacyjne

Reakcje instytucji regulacyjnych na kryptowaluty od zawsze miały wpływ na ich ceny. Wytyczne prawne mogą poprawić lub zaszkodzić wartości kryptowaluty, w zależności od ich treści.


Media i opinia publiczna

Media mają olbrzymi wpływ na postrzeganie kryptowalut przez społeczeństwo. W zależności od tego, jak są one przedstawiane, mogą napędzać popyt lub wywoływać panikę sprzedaży, zwłaszcza wśród mniej doświadczonych inwestorów. Narracja medialna może sprzyjać okresom zysków lub strat.


Niepewność globalna

Kryzysy gospodarcze mogą wpłynąć na osłabienie wartości ryzykownych aktywów, takich jak kryptowaluty. Niemniej jednak, historyczne trendy pokazują, że wartości większości aktywów w końcu wzrastają. Ważne jest jednak, aby pamiętać o potencjalnym ryzyku związanym z inwestowaniem w młode kryptowaluty, które mogą zniknąć z rynku po pewnych wstrząsach ekonomicznych.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.