Lekarze od dawna przekonują, że z poziomem cholesterolu we krwi nie ma żartów. Zazwyczaj bagatelizujemy pierwsze symptomy tego, że jest on zbyt wysoki. To z kolei może mieć bardzo fatalne skutki dla naszego zdrowia i odbić się w postaci bardzo niebezpiecznego zawału serca czy udaru mózgu. Nie są to zatem nic nieznaczące konsekwencje. Na szczęście na stężenie cholesterolu we krwi można (a nawet trzeba!) skutecznie wpłynąć.
Cholesterol – co to takiego?
O cholesterolu narosło już wiele mitów. Tymczasem jest to związek chemiczny, bez którego nasz organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Potrzebujemy go zatem tak jak witaminy C, aminokwasów czy mikroelementów, lecz oczywiście w rozsądnych granicach. Dokładniej mówiąc, cholesterol należy do grupy tłuszczowców zwanych sterolami. Każdy z nas na pewno słyszał o nich, chociażby podczas zajęć z chemii. Cholesterol występuje w naszym organizmie na dwa sposoby:
-
naturalny, to znaczy blisko 50% tego związku wytwarza sam organizm, głównie wątroba, ale także jelita i skóra. Innymi słowy, jest on po prostu syntezowany. Do takiej syntezy są zdolne praktycznie wszystkie komórki naszego organizmu poza tkanką mózgową,
-
drugi sposób polega na dostarczeniu cholesterolu ze spożywanym pokarmem. Im więcej spożywamy bardzo tłustych i zwierzęcych potraw, tym bardziej wzrasta jego poziom we krwi.
Mówiąc o cholesterolu mamy więc na myśli cholesterol całkowity. Ten z kolei dzieli się także na dwie frakcje:
-
HDL, czyli tzw. ''dobry cholesterol'', który jest odpowiedzialny za pozbycie się nadmiaru złogów tłuszczowych z wątroby,
-
LDL, czyli tzw. ''zły cholesterol'', który w nadmiarze potrafi odkładać się na ściankach naczyń.
-
Także trójglicerydy mają w tym swój udział. One z kolei są odpowiedzialne za powstanie dodatkowej tkanki tłuszczowej w organizmie.
Zbyt wysoki cholesterol – konsekwencje dla zdrowia
Przyjęło się, że w naszym kraju optymalny poziom cholesterolu u zdrowych i dorosłych osób nie powinien być wyższy niż 200mg/dl. W wielu krajach norma ta jest jednak zdecydowanie wyższa. Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi to podwyższone ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zawału, udaru mózgu czy miażdżycy. Co ciekawe, poziom cholesterolu jest indywidualny dla każdego człowieka i jest uwarunkowany w dużej mierze genami. Dostajemy więc w spadku pewne predyspozycje. Stąd to głównie sposób, w jak nasz organizm sam syntezuje ten związek, będzie odpowiedzialny za wysokość cholesterolu. Niemniej jednak zbyt duże jego stężenie we krwi nigdy nie jest korzystne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli jednak już do tego dojdzie, pozostaje nam pytanie – jak zbijać cholesterol...
Czy można jakoś wpłynąć na zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi?
Na szczęście tak jak na większość rzeczy w życiu, tak i na stężenie cholesterolu we krwi możemy, przynajmniej w jakimś stopniu – mieć wpływ. Najprostszym sposobem na to, jak zbijać cholesterol jest po prostu zmiana codziennej diety i niekoniecznie dobrych nawyków żywieniowych. Najlepiej jeść małe porcje w regularnych odstępach czasu. Świetnie sprawdzą się warzywa i owoce w każdej postaci, orzechy, siemię lniane czy ryby morskie. Należy natomiast ograniczyć w diecie jaja, podroby (w tym żołądki czy wątróbkę) oraz mięsa. Przy czym bez znaczenia jest rodzaj tego mięsa. Zarówno chude, jak i tłuste zawiera podobne stężenie cholesterolu. Prócz tego bardzo ważna jest przynajmniej umiarkowana aktywność fizyczna, utrzymanie optymalnej wagi ciała, ograniczenie spożywanego alkoholu oraz używanych wyrobów tytoniowych.