Wiadomości z Żor

Czy wsparcie produkcyjne to zysk dla firmy?

  • Dodano: 2024-01-25 11:45

Niedobór pracowników to problem, z którym zmaga się większość firm, nie tylko na polskim rynku. Trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników dotykają zarówno globalne koncerny, jak i mniejsze firmy działające lokalnie. Pracodawcy zmniejszają swoje wymagania i są gotowi zainwestować w przekwalifikowanie lub podniesienie kompetencji nowo zatrudnionych osób.

Jak wynika z powszechnie dostępnych danych, w ciągu ostatniego roku ponad 20% firm wskazywało na trudności w znalezieniu pracowników o pożądanych kwalifikacjach. To sprawia, że przedsiębiorcy, aby poradzić sobie z brakami kadrowymi, szukają kandydatów poza granicami Polski. Przez wiele lat pracownicy zza naszej wschodniej granicy stanowią ważne wsparcie rodzimego rynku pracy. Niestety, poza korzyściami z zatrudnienia cudzoziemców, pojawiają się również komplikacje i kolejne wymagania, które muszą spełnić przedsiębiorcy.

Wsparcie produkcyjne dla firm – czym jest w praktyce?

Firmy produkcyjne, transportowe, przedsiębiorstwa działające w branży magazynowej – to główni pracodawcy dla osób spoza Polski. W tej branży naturalna jest duża rotacja pracowników, i w związku z tym rekrutacja odbywa się w niemal trybie ciągłym. Firma może szukać kandydatów do pracy na własną rękę, ale jest to często nieefektywny proces, który dodatkowo pochłania cenne zasoby kadrowe. Przy większych projektach rekrutacyjnych nieocenione może okazać się wsparcie produkcyjne https://sqda.pl/wsparcie-produkcyjne/ świadczone przez profesjonalnego partnera. Jest to kompleksowa usługa, dzięki której firma ma możliwość pozyskania pożądanych pracowników, a jednocześnie pozbywa się części obowiązków związanych z zarządzaniem takim zasobem ludzkim.

Nie tylko znalezienie pracownika jest kłopotliwe

Równie dużo wysiłku może kosztować firmę utrzymanie osoby na danym stanowisku, a także sprawienie, aby osiągała ona założone wyniki. Głównym problemem w mieszanym zespole pracowników jest kwestia bariery językowej, a także różnic kulturowych. To wszystko może sprawić, że nowo zatrudnieni będą mieli problemy z aklimatyzacją i osiągnięciem zakładanej wydajności. Z drugiej zaś strony pracownicy z dłuższym stażem mogą odczuwać niechęć do młodszych kolegów, którym udzielane jest zbyt widoczne wsparcie. 

Jak to pogodzić, aby osiągnąć jak najlepszy efekt? Ponieważ nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, w procesie, jakim jest wsparcie produkcyjne, zewnętrzny doradca przeprowadza badanie obecnej sytuacji kadrowej, a następnie przedstawia rekomendacje. Docelowo to firma zewnętrzna odpowiada za proces rekrutacji nowych osób, ale także zarządzanie nimi już po zatrudnieniu na stanowisku.

 Możliwe jest zlecenie takiej firmie prowadzenia całej dokumentacji pracowniczej, a także świadczenia usług wsparcia w postaci, na przykład, zapewnienia tłumacza czy osoby, która będzie liderem zmiany, odpowiadającym za całą grupę cudzoziemców w danym dziale. Z punktu widzenia pracodawcy zlecenie takiej usługi może być opłacalne finansowo, gdyż zleceniobiorca rozliczany będzie z efektów swojej pracy. Z kolei z punktu widzenia pracownika, takie kompleksowe podejście gwarantuje także mniejszy stres przy wdrożeniu i większy komfort pracy już po objęciu stanowiska.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.