Odpowiedź na zadane w tytule pytanie może być nieco bardzo złożone i skomplikowane, niż zakładaliśmy. Wszystko zależy od tego jak pozyskujemy ciepło i jakie są koszty pozyskania energii. Większość ekspertów sądzi, że korzystanie z pomp ciepła jest dużo bardziej opłacalne, mając w domu system elektrycznego ogrzewania wody. Zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku grzałki oporowej, której eksploatacja wydaje się być dużo wyższa, aniżeli korzystania z pompy cieplnej. W niedalekiej przyszłości zdarzy się pewnie i tak, że prawo zakaże korzystać z ogrzewania olejowego, gazowego, czy węglowego - biorąc pod uwagę ochronę środowiska, ekologię i dbanie o naszą planetę. Zanim jednak to się stanie, minie jeszcze kilka lat.
Elektryczne pompy ciepła - ekologiczne, ekonomiczne i oszczędne?
Można zminimalizować koszty związane z ogrzewaniem wody w naszym domu, stosując pompę ciepła, która zawiera etykietę Energy Star, albo inne oznaczenie, sugerujące, że urządzenie ma wysoki współczynnik energetyczny. Poza tym, eksperci od ogrzewania są zdania, że elektryczne pompy mogą osiągnąć synergię z panelami słonecznymi i innymi systemami wytwarzania energii na miejscu. Pompę ciepła można również połączyć z solarnym podgrzewaczem wody, zmniejszając koszty eksploatacyjne, zwiększając ogólną wydajność całego systemu. Należy jednak pamiętać o tym, że:
- Tradycyjnie systemy ogrzewania wody działają w oparciu o wykorzystanie gazu ziemnego, węgla lub oleju opałowego.
- Przejście na energię elektryczną stwarza duże możliwości ograniczenia szkodliwej dla nas i planety emisji.
- Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy energia elektryczna wykorzystywana przez systemy grzewcze pochodzi z czystego źródła. W przeciwnym razie emisje są po prostu „przenoszone”.
- Zmniejsz emisje z budynku dzięki w pełni elektrycznemu systemowi ciepłej wody
Kolejnym wyzwaniem technicznym jest zaprojektowanie elektrycznych systemów do podgrzewania wody, które byłyby ekonomicznie opłacalne dla właścicieli budynków. Grzejniki oporowe nie wchodzą w grę ze względu na ich niską wydajność, zwłaszcza w miejscach o wysokich cenach za kWh. Pompa ciepła to znacznie lepsza opcja, zmniejszająca zużycie energii elektrycznej o 50% lub więcej w porównaniu z grzałką oporową o tej samej mocy - w tym miejscu warto polecić i sprawdzić ofertę sklepu na https://hydrotermo.pl/.
Wybór wydajnego podgrzewacza wody z pompą ciepła
Porównując podgrzewacze wody, najważniejszą miarą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest współczynnik energii lub na stosunek mocy grzewczej do poboru energii, co oznacza, że wyższa wartość skutkuje mniejszym zużyciem energii elektrycznej. Aby zakwalifikować się do oznaczenia Energy Star, elektryczny system ciepłej wody musi spełniać następujące warunki:
- Jeśli pojemność wynosi 150 litrów lub mniej, minimalny współczynnik energii musi wynosić 2,00.
- Jeśli pojemność przekracza 150 litrów, minimalny współczynnik energii musi wynosić 2,20.
Współczynnik energii równy 2,00 oznacza, że podgrzewacz wody zapewnia 2 jednostki ciepła na każdą jednostkę zużytej energii elektrycznej. Oznacza to, że podgrzewacz wody z oznaczeniem Energy Star o pojemności 150 litrów dostarcza co najmniej 6824 BTU (2 kWh) ciepła na każdą kWh zużytej energii elektrycznej. Wymagania te są jeszcze większe w przypadku podgrzewaczy wody o pojemności powyżej 150 litrów, które muszą dostarczać co najmniej 7506 BTU (2,2 kWh) ciepła na zużytą kWh. Warto o tym pamiętać.