Wiadomości z Żor

ABC odpowiedzialnego kredytobiorcy

  • Dodano: 2020-08-24 16:00

Ofert kredytowych na rynku finansowym jest wiele – mamy szeroki wybór. Jednak kluczem do spokoju w najbliższej, jak również tej dalszej przyszłości jest szczerość wobec doradcy kredytowego i rozważne podjęcie decyzji – warto również dokładnie przeczytać umowę z bankiem zanim ją podpiszemy. Oszczędzi nam to kłopotów.

  1. Rodzaje kredytów
  2. Bank czy parabank?
  3. Co bank bierze pod uwagę?

Ofert kredytowych jest wiele na rynku. Jak wybrać najlepszy? To proste: zapoznaj się z rankingiem kredytów gotówkowych 5 tys na Direct Money. Dostępny jest również pomocny kalkulator kredytowy. Czym właściwie jest kredyt bankowy? Jak mówi nam powszechna definicja, to umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą. Mówiąc najprościej, bank zobowiązuje się określona kwotę na wybrany cel, a także czas, a kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zwrócić pobrana kwotę wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji i odsetek. To prosta definicja i mówi wszystko, choć wielu kredytobiorców często ma pretensje do instytucji finansowych, a później – jeśli dojdzie do takiej sytuacji – komorników o to, że muszą zwracać pieniądze. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich – nie uogólniajmy.

Rodzaje kredytów

Jaki charakter mogą mieć kredyty? Odnawialny lub nieodnawialny. Czym one się różnią? Cechą charakterystyczną kredytów odnawialnych jest fakt, że spłaty zaciągniętego zobowiązania zwiększają kwotę kredytu dostępną do wypłaty, która jest ograniczona przyznanym przez kredytobiorcę limitem. Z kolei kredyty nieodnawialne, to takie, które można wykorzystać tylko raz. Spłata ich kapitału nie zwiększa kwoty dostępnej do wypłaty. Jakie są rodzaje kredytów. Pierwszy podział obejmuje te dla przedsiębiorców i osób fizycznych. Z uwagi na tematykę tego artykułu skupimy się na osobach fizycznych. Z pewnością popularnością cieszą się kredyty mieszkaniowe – tutaj wyróżniamy dwa: hipoteczny i z zabezpieczeniem innym, niż hipoteka. Kolejny rodzaj, to kredyty konsumpcyjne: kredyty w rachunku oszczędnościowo-rozliczniowym, studencki, samochodowy i gotówkowy. My skupimy się na tym ostatnim.

Bank czy parabank?

Rynek finansowy ugina się nie tylko od ofert pożyczek i kredytów bankowych, ale również parabanków. Co wybrać? Różne inne instytucje i firmy finansowe proponują nam pożyczki oraz chwilówki bez sprawdzania rejestru Biura Informacji Kredytowej (BIK) i Krajowego Rejestru Długów (KRD). Możemy nawet dostać pożyczkę z komornikiem na karku. Są też takie, które sprawdzają swojego klienta. Należy jednak pamiętać, że parabanki oferują zazwyczaj wyższe od banków oprocentowanie pożyczek – często jesteśmy zmuszeni zwracać drugie tyle, co pożyczyliśmy. Oczywiście jeśli jesteśmy pod ścianą, a koniecznie potrzebne nam są pieniądze, to nie mamy za dużego wyboru. Jednak, jeżeli takowy posiadamy, to lepiej zaciągnąć pożyczkę lub kredyt w instytucji bankowej. Zyskamy zdecydowanie korzystniejsze oprocentowanie – warto myśleć o przyszłości.

Co bank bierze pod uwagę?

Wracamy do kredytów gotówkowych, tak, jak wspomniane było wcześniej. Jak poznać maksymalna, dostępną kwotę kredytu i okres jego spłaty? Pierwszym wstępnym etapem jest skorzystanie z narzędzia, które posiada wiele banków. To kalkulator kredytowy. Jednak nie jest to decyzja ostateczna, ponieważ wszystko zależy od Twojej zdolności kredytowej. Jak bank ją ocenia? Pierwszym czynnikiem są dochody i umowa na podstawie, której pracujemy. Liczy się również staż pracy. O kredyt gotówkowy możemy się starać już, gdy przepracujemy u określonego pracodawcy trzy miesiące. Jednak im dłużej, tym lepiej dla nas. Przedstawiciel banku zapyta także o miesięczne wydatki oraz liczbę osób na utrzymaniu. Ponadto będzie dopytywał o aktualne zadłużenie, posiadany majątek i sytuację życiową. Ostatnim punktem jest historia kredytowa. Na tej podstawia instytucja finansowa określi Twoja zdolność kredytową podczas starania się o kredyt gotówkowy.

undefined

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.