Wiadomości z Żor

Żory wśród laureatów Rankingu Gmin Województwa Śląskiego!

 • Dodano: 2023-11-16 13:15

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 listopada w sali Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach poznaliśmy laureatów tegorocznego Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Bardzo dobrze wypadło w nim Miasto Żory!

Żory wysoko w rankingu województwa śląskiego

W tym roku już po raz trzeci zaprezentowany został Ranking Gmin Województwa Śląskiego. Celem tego przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego, jego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy Urzędem Statystycznym w Katowicach. Podobnie jak w poprzednim roku, w ramach Rankingu ocenie poddane zostały wszystkie gminy województwa śląskiego. Nagrody przyznawane były w 3 kategoriach: gminy do 20 tysięcy mieszkańców, gminy powyżej 20 tysięcy mieszkańców oraz miasta na prawach powiatu. Każda z nich oceniana została na podstawie 16 wskaźników w obszarach ekonomicznych, gospodarczych i społecznych.

Wśród miast na prawach powiatu bardzo dobrze wypadły Żory, które zajęły 5. miejsce! Wyprzedziły nas jedynie: Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała i Tychy. Nagrodę dla naszego Miasta odebrał Daniel Wawrzyczek – Zastępca Prezydenta Miasta Żory.

Warto wspomnieć, że Żory były najlepsze wśród wszystkich śląskich miast na prawach powiatu w zakresie salda migracji w 2022 roku, przyrostu naturalnego i powierzchni objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zajęły też wysokie 3 miejsca w zakresie udziału wydatków na administrację publiczną w wydatkach ogółem oraz wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

Wyniki Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Gminy do 20 tys. mieszkańców

 1. Ożarowice
 2. Goczałkowice-Zdrój
 3. Pawłowice
 4. Bobrowniki
 5. Krupski Młyn

Gminy powyżej 20 tys. mieszkańców

 1. Tarnowskie Góry
 2. Czeladź
 3. Mikołów
 4. Cieszyn
 5. Lubliniec

Miasta na prawach powiatu

 1. Katowice
 2. Gliwice
 3. Bielsko-Biała
 4. Tychy
 5. Żory

Lider zmiany

 1. Bojszowy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również