Wiadomości z Żor

Żory: Nowe przejście dla pieszych na Alei Zjednoczonej Europy

  • Dodano: 2023-02-10 11:00

Mieszkańcy korzystają już z nowego przejścia dla pieszych na Alei Zjednoczonej Europy, nieopodal skrzyżowania z ul. Boryńską. Zastąpiło ono dotychczasowe przejście, które z uwagi na dużą liczbę wypadków z udziałem pieszych zostało wskazane na „Policyjnej Mapie Zagrożeń”.

Nowe przejście dla pieszych na Alei Zjednoczonej Europy

Budowa nowego przejścia została współfinansowana w kwocie 50 000 zł przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach w ramach Marszałkowskiego Programu poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa śląskiego.

- Przejście dla pieszych wykonano w nieco zmienionej lokalizacji, w bezpiecznej odległości od skrzyżowania z ulicą Boryńską. Zostało wyposażone w sygnalizację świetlną z nowoczesnym sterownikiem, nowymi latarniami sygnałowymi typu LED czy dodatkowymi sygnalizatorami umieszczonymi nad jezdnią, co znacznie poprawia widoczność sygnałów dla kierujących pojazdami. Przejście wyposażone jest także w detektory ruchu w postaci kamer wideo oraz pętle indukcyjne – mówi Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory. 

Sygnalizacja pracuje w systemie „Preference”, co oznacza, że przy braku zgłoszeń ze strony pieszych, dla samochodów cały czas wyświetlane jest zielone światło. Dopiero w momencie pojawienia się pieszego i naciśnięcia przycisku, kolor światła się zmienia. Taki program pracy sygnalizacji zapewnia optymalną płynność ruchu pojazdów, a jednocześnie pozwala zapewnić bezpieczeństwo dla pieszych uczestników ruchu drogowego.


Źródło: UM Żory

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również