Wiadomości z Żor

Żory: Nowa siedziba biblioteki już otwarta!

  • Dodano: 2020-09-15 07:15, aktualizacja: 2020-09-15 08:27

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach działa już w nowej siedzibie w samym centrum miasta!

W sobotę, 12 września  w obecności władz miasta, dziennikarzy, licznych gości oraz mieszkańców Żor oficjalnie otwarto budynek biblioteki przy ul. Rybnickiej 6-8.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali:  Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory, Piotr Kosztyła – Przewodniczący Rady Miasta Żory oraz Aleksandra Zawalska-Hawel – dyrektor żorskiej biblioteki.

Nadaliśmy nową funkcję budynkowi świetnie położonemu w samym centrum miasta, który zapisał bogatą kartę w historii miasta. Nie mam wątpliwości, że pracownicy biblioteki pokażą nam, jak wiele można w z tego miejsca wycisnąć. Wierzę, że to miejsce będzie tętniło życiem od rana do wieczora i tłumnie przyciągało żorzan – powiedział podczas otwarcia  Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej oraz środkom z budżetu miasta Żory budynek dawnego młyna elektrycznego zmienił się w niezwykle nowoczesną siedzibę biblioteki, pełną pięknych i funkcjonalnych przestrzeni oraz innowacyjnych rozwiązań. Znalazły się w nim m.in. doskonale wyposażona czytelnia prasy, taras na którym można poczytać na leżakach na świeżym powietrzu, wypożyczalnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, świetnie zaopatrzony dział multimediów, pracownie dla twórców, wielofunkcyjna sala konferencyjna czy studio nagraniowe. Już niedługo mieszkańcy będą mogli także napić się kawy czy herbaty w kawiarni zlokalizowanej na najwyższym piętrze budynku przy ul. Rybnickiej. Podczas weekendu otwarcia wszyscy chętni mogli wziąć udział w ciekawych spotkania autorskich, dyskusjach i warsztatach ze znakomitymi gośćmi.

To miejsce jest mi bliskie, bo z tego młyna jadłem mąkę dorastając w Żorach. Teraz z tego młyna powstaną inne strawy - książka i media zgromadzone w tej bibliotece będą żywić  i ożywiać żorzan – powiedział podczas otwarcia dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, Dyrektor Biblioteki Śląskiej.

To wielki dzień dla bibliotekarzy w całym województwie. Jestem dumny z mojego miasta. Jestem dumny z Żor – dodał prof. Kadłubek.

Przypomnijmy, że nowa siedziba biblioteki powstała w ramach projektu „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap II Spółdzielnia Kultury”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Z nowej biblioteki mieszkańcy mogą korzystać w następujących godzinach:

  • Poniedziałek: 8:00 - 16:00
  • Wtorek:  8:00 - 21:00
  • Środa:  8:00 - 21:00
  • Czwartek:  8:00 - 21:00
  • Piątek:  8:00 - 21:00
  • Sobota:  8:00 - 21:00
  • Niedziela: nieczynne

Więcej zdjęć TUTAJ:

fot. UM Żory

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.