Wiadomości z Żor

Żory: MZK Jastrzębie wprowadza bilet na komórkę

 • Dodano: 2020-08-31 07:15, aktualizacja: 2020-08-31 08:00

Międzygminny Związek Komunikacyjny uruchamia nową usługę. Bilet jednorazowy kupimy za pomocą aplikacji „zbiletem”, natomiast bilet okresowy na stronie internetowej www.zbiletem.pl.

Aby zakupić bilet jednorazowy, wystarczy pobrać aplikację mobilną, dostępną bezpłatnie w sklepach AppStore i Google Play, w zależności od rodzaju telefonu. Po zainstalowaniu aplikacji na swoim smartfonie, logujemy się podając numer telefonu. Kolejny krok, to wybór odpowiedniego biletu i formy płatności. Po dokonaniu zapłaty, bilet wraz z kodem QR, wyświetli się na ekranie naszego smartfona. Zakupiony bilet wyświetla się w kolorze pomarańczowym. Po zeskanowaniu kodu QR lub NFC, umieszczonego w kilku miejscach pojazdu, kolor biletu zmieni się na zielony – dopiero taki bilet jest ważny.

Film instruktażowy:

 • Przy zakupie biletu na określoną liczbę przystanków należy podać nazwę linii autobusowej.
 • W ustawieniach aplikacji możemy zapisać swoją kartę płatniczą i korzystać z aplikacji jeszcze szybciej lub przy pierwszym zakupie biletu wybrać preferowaną metodę płatności.
 • Bilet jest ważny od momentu zakupu na określony czas. Bilet kupiony wcześniej może stracić ważność jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Najlepiej więc bilet jednorazowy kupić bezpośrednio przed wejściem do autobusu.
 • Bilet dostępny jest w aplikacji bezpośrednio po zakupie.
 • Podczas kontroli, wystarczy pokazać kontrolerowi bilet na ekranie smartfonu.
 • Połączenie z internetem nie jest konieczne po dokonaniu zakupu biletu.   

Na stronie internetowej www.zbiletem.pl możliwy jest zakup biletu okresowego (miesięcznego, dwutygodniowego i tygodniowego). Będzie on również widoczny w aplikacji. Posiadacze biletu okresowego zobowiązani są do rejestracji przejazdu po wejściu do autobusu.

Film instruktażowy:

 • Po zakupie biletu odśwież aplikację, Twój bilet znajdziesz w aplikacji, na głównym ekranie po wyborze miasta Jastrzębie Zdrój.
 • Zarejestruj swój przejazd wsiadając do autobusu, tak samo jak dzieje się to w przypadku e-biletów. Przejazd zarejestrujesz skanując kod QR lub zbliżając telefon z NFC do specjalnych naklejek umieszczonych w autobusach. Po rejestracji przejazdu Twój bilet zmieni kolor z pomarańczowego na zielony.
 • Po zarejestrowaniu przejazdu Twój bilet jest aktywny w autobusie, którym jedziesz. Przesiadając się, zarejestruj swój przejazd ponownie.
 • Kontrola przebiega tak jak dotychczas, z tą różnicą, że zamiast karty musisz okazać bilet w aplikacji w smartfonie. Tylko bilet, na którym przejazd jest zarejestrowany jest ważnym biletem. Brak rejestracji przejazdu oznacza brak ważnego biletu.
 • Jeśli korzystasz z biletu ulgowego, musisz również okazać dokument potwierdzający uprawnienia do ulgi.
 • Kontroler może zweryfikować bilet wzrokowo lub skanując kod QR na Twoim bilecie. Możliwe jest także wpisanie numeru PESEL pasażera w aplikacji kontrolerskiej. Ta forma kontroli jest możliwa tylko w przypadku biletów spersonalizowanych - okresowych.

Jestem przekonany, że to ruch we właściwym kierunku. Nowy system nie tylko zdecydowanie ułatwi zakup biletu, ale także ograniczy bezpośredni kontakt z kierowcą, co w obecnej sytuacji epidemicznej jest bardzo ważne - mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK Jastrzębie.

Od października bilet okresowy będzie obowiązywał także na obszarze komunikacji rybnickiej (ZTZ). W ten sposób MZK wznawia współpracę z rybnickim Zarządem Transportu Zbiorowego. Jeden wspólny bilet okresowy to powrót do programu pilotażowego wdrożonego tymczasowo w marcu tego roku. 

Żory: MZK Jastrzębie wprowadza bilet na komórkę

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.