Wiadomości z Żor

Żory: MZK Jastrzębie wprowadza bilet na komórkę

 • Dodano: 2020-08-31 07:15, aktualizacja: 2020-08-31 08:00

Międzygminny Związek Komunikacyjny uruchamia nową usługę. Bilet jednorazowy kupimy za pomocą aplikacji „zbiletem”, natomiast bilet okresowy na stronie internetowej www.zbiletem.pl.

Aby zakupić bilet jednorazowy, wystarczy pobrać aplikację mobilną, dostępną bezpłatnie w sklepach AppStore i Google Play, w zależności od rodzaju telefonu. Po zainstalowaniu aplikacji na swoim smartfonie, logujemy się podając numer telefonu. Kolejny krok, to wybór odpowiedniego biletu i formy płatności. Po dokonaniu zapłaty, bilet wraz z kodem QR, wyświetli się na ekranie naszego smartfona. Zakupiony bilet wyświetla się w kolorze pomarańczowym. Po zeskanowaniu kodu QR lub NFC, umieszczonego w kilku miejscach pojazdu, kolor biletu zmieni się na zielony – dopiero taki bilet jest ważny.

Film instruktażowy:

 • Przy zakupie biletu na określoną liczbę przystanków należy podać nazwę linii autobusowej.
 • W ustawieniach aplikacji możemy zapisać swoją kartę płatniczą i korzystać z aplikacji jeszcze szybciej lub przy pierwszym zakupie biletu wybrać preferowaną metodę płatności.
 • Bilet jest ważny od momentu zakupu na określony czas. Bilet kupiony wcześniej może stracić ważność jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Najlepiej więc bilet jednorazowy kupić bezpośrednio przed wejściem do autobusu.
 • Bilet dostępny jest w aplikacji bezpośrednio po zakupie.
 • Podczas kontroli, wystarczy pokazać kontrolerowi bilet na ekranie smartfonu.
 • Połączenie z internetem nie jest konieczne po dokonaniu zakupu biletu.   

Na stronie internetowej www.zbiletem.pl możliwy jest zakup biletu okresowego (miesięcznego, dwutygodniowego i tygodniowego). Będzie on również widoczny w aplikacji. Posiadacze biletu okresowego zobowiązani są do rejestracji przejazdu po wejściu do autobusu.

Film instruktażowy:

 • Po zakupie biletu odśwież aplikację, Twój bilet znajdziesz w aplikacji, na głównym ekranie po wyborze miasta Jastrzębie Zdrój.
 • Zarejestruj swój przejazd wsiadając do autobusu, tak samo jak dzieje się to w przypadku e-biletów. Przejazd zarejestrujesz skanując kod QR lub zbliżając telefon z NFC do specjalnych naklejek umieszczonych w autobusach. Po rejestracji przejazdu Twój bilet zmieni kolor z pomarańczowego na zielony.
 • Po zarejestrowaniu przejazdu Twój bilet jest aktywny w autobusie, którym jedziesz. Przesiadając się, zarejestruj swój przejazd ponownie.
 • Kontrola przebiega tak jak dotychczas, z tą różnicą, że zamiast karty musisz okazać bilet w aplikacji w smartfonie. Tylko bilet, na którym przejazd jest zarejestrowany jest ważnym biletem. Brak rejestracji przejazdu oznacza brak ważnego biletu.
 • Jeśli korzystasz z biletu ulgowego, musisz również okazać dokument potwierdzający uprawnienia do ulgi.
 • Kontroler może zweryfikować bilet wzrokowo lub skanując kod QR na Twoim bilecie. Możliwe jest także wpisanie numeru PESEL pasażera w aplikacji kontrolerskiej. Ta forma kontroli jest możliwa tylko w przypadku biletów spersonalizowanych - okresowych.

Jestem przekonany, że to ruch we właściwym kierunku. Nowy system nie tylko zdecydowanie ułatwi zakup biletu, ale także ograniczy bezpośredni kontakt z kierowcą, co w obecnej sytuacji epidemicznej jest bardzo ważne - mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK Jastrzębie.

Od października bilet okresowy będzie obowiązywał także na obszarze komunikacji rybnickiej (ZTZ). W ten sposób MZK wznawia współpracę z rybnickim Zarządem Transportu Zbiorowego. Jeden wspólny bilet okresowy to powrót do programu pilotażowego wdrożonego tymczasowo w marcu tego roku. 

Żory: MZK Jastrzębie wprowadza bilet na komórkę

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.