Wiadomości z Żor

Żorska biblioteka ma już 75 lat!

  • Dodano: 2021-04-16 07:15, aktualizacja: 2021-04-16 06:21

Ten rok jest wyjątkowy dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ottona Sterna w Żorach. Świętuje ona swoje 75 urodziny! Choć pandemia pokrzyżowała plany związane z jubileuszowymi obchodami, to biblioteka planuje w tym roku wiele atrakcji dla mieszkańców Żor.

Bibliotekę publiczną w Żorach powołano do życia 15 kwietnia 1946 roku na mocy dekretu Miejskiej Rady Narodowej.

Nosiła wówczas nazwę Biblioteka Powszechna i funkcjonowała w budynku przy ulicy Dworcowej

Pod koniec 1947 roku, już jako Miejska Biblioteka Publiczna, zaczęła funkcjonować w budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Kościuszki 12, a w lutym 1953 przeniesiono ją do lokalu w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Rybnickiej 3 (obecnie ul. Klimka). W 1955 roku znalazła nową lokalizację w Domu Kultury przy ulicy Dolne Przedmieście 1. Rok 1979 przyniósł kolejną zmianę adresową i biblioteka zajęła lokal przy ulicy Dworcowej 7. Stąd w 1985 bibliotekę przeniesiono do budynku Urzędu Miasta pod przy Rynku 9, natomiast w latach 1989 – VII 2020 siedziba mieściła się w budynku na osiedlu Pawlikowskiego PU-13.

Dziś Biblioteka w Żorach to działająca w pięknej i nowoczesnej siedzibie instytucja, dostosowana do standardów europejskich, przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej o charakterze nie tylko regionalnym, ale i ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym.

Stale rośnie też grono czytelników i sympatyków żorskiej biblioteki

Choć pandemia mocno pokrzyżowała zamierzone obchody jubileuszu, to jednak do końca roku MBP w Żorach będzie zapraszała mieszkańców na interesujące spotkania, ciekawe warsztaty i wystawy oraz inne wydarzenia związane z historią biblioteki. Czytelnicy będą mogli pozyskać specjalne rocznicowe karty biblioteczne oraz okolicznościowe gadżety. Mieszkańcy mogą wpisywać życzenia do pamiątkowej księgi. Nie zabraknie niespodzianek, konkursów i prezentów. Będzie literacko, muzycznie i przyjemnie. Warto śledzić stronę www.mbpzory.pl oraz www.facebook.com/mbpzory, gdzie będą pojawiać się szczegółowe i aktualne informacje.

Dyrektor oraz wszystkim pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ottona Sterna w Żorach składamy serdeczne gratulacje i wyrazy wdzięczności za ich pracę na rzecz mieszkańców Żor oraz życzymy kolejnych pięknych jubileuszy!

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.