Wiadomości z Żor

Żorscy policjanci upamiętnili 84. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej

  • Dodano: 2024-04-15 09:00, aktualizacja: 2024-04-15 10:31

W piątek pod Pomnikiem Policjantów i Oficerów Wojska Polskiego zamordowanych na Wschodzie, dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 84 lat odbyło się uroczyste złożenie kwiatów. Uczestniczył w nim także Komendant Miejski Policji w Żorach inspektor Mariusz Klepek. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia.

84. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

W Żorach, od 1995 roku, przy Komendzie Miejskiej Policji stoi pomnik poświęcony ofiarom zbrodni – policjantom i oficerom rezerwy Wojska Polskiego z Żor, którzy zginęli w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Wmurowane są tam trzy urny z ziemią z cmentarzy w Charkowie, Miednoje i Katyniu.

Mord dokonany został na ponad 21 tysiącach Polaków i przez wiele lat trzymany był w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy, a ofiary pochowano w masowych grobach między innymi w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 roku Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.

Z tej okazji przedstawiciele Urzędu Miasta Żory - Pani Karina Kostka - Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Żory i Tadeusz Michalski — Kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Gospodarczych Urzędu Miasta Żory, a także żorskiej komendy Policji: inspektor Mariusz Klepek - Komendant Miejski Policji w Żorach oraz aspirant Marcin Leśniak - oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Żorach złożyli hołd i kwiaty przy pomniku Pomordowanych w Katyniu Policjantów i Oficerów Wojska Polskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również