Wiadomości z Żor

Żorscy policjanci egzekwują przestrzeganie nowych przepisów i ograniczeń

  • Dodano: 2020-03-30 09:00

Na mocy nowych przepisów, w całym kraju wprowadzono ograniczenia związane z poruszaniem się i grupowaniem osób w związku z pandemią koronawirusa. Co to oznacza dla mieszkańców? Jakie działania w tym zakresie podejmują policjanci? Jak powinniśmy się zachować?

Wprowadzone zmiany spowodowały, że dodatkowe zadania mają także policjanci. Przede wszystkim mundurowi dbają o przestrzeganie przez mieszkańców nowych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa w związku z pandemią. Mundurowi sprawdzają nie tylko, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają jej zasad, ale także to, czy mieszkańcy stosują się do nowych wytycznych. Z policyjnych radiowozów kierowane są komunikaty nawołujące do niegromadzenia się pozostania w domach dla własnego bezpieczeństwa. Stróże prawa sprawdzają okolice, gdzie może dochodzić do grupowania się osób np. parki, place zabaw, skwery, siłownie „pod chmurką”, dworce, boiska itp. Tylko wczoraj sprawdzono blisko 3,5 tysiące takich miejsc. Policjanci kontrolują także, czy zachowane są zasady korzystania z komunikacji miejskiej. Wczoraj sprawdzono prawie 1,5 tysiąca autobusów.

Mundurowi ujawnili blisko 150 wykroczeń głównie związanych z naruszeniem nowych przepisów. Stróże prawa przede wszystkim pouczali osoby o zachowaniu zgodnym z prawem, ale w przypadkach rażącego łamania obostrzeń i lekceważącego podejścia do obowiązujących zakazów karali również mandatami. W ten sposób kilkadziesiąt osób w całym województwie zostało ukaranych mandatami karnymi za popłenione wykroczenia. 

Warto podkreślić, że wprowadzone obostrzenia mają nam wszystkim pomóc w walce z koronawirusem i nie są przeciwko społeczeństwu.

Policjanci każdy przypadek interwencji będą oceniać indywidualnie, w odniesieniu do danego przypadku i zgodnie z obowiązującymi przepisami egzekwować ich przestrzeganie. Stróże prawa przede wszystkim stosują formę edukacyjną i pomocową, ale wprowadzone zasady dotyczą bezpieczeństwa nas wszystkich, zatem apelujemy o zdrowy rozsądek i stosowanie się do zaleceń. 

Pamiętajmy! Nie przestrzegając nowych zasad bezpieczeństwa, narażamy życie i zdrowie innych osób. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. Respektujmy zasady zawarte w obowiązujących przepisach — to nasze wspólne dobro! Nie narażajmy nikogo na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem, nie będźmy lekkomyślni. Zostańmy w domu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.