Dwumetrowy model płuc, który wizualizuje wpływ smogu na organizm człowieka, pojawił się na żorskim rynku. Instalacja jest częścią ogólnopolskiej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz, czym oddychasz”, mającej na celu zwiększenie świadomości mieszkańców na temat skutków niskiej emisji i zachęcenie do działań proekologicznych.
Oficjalna inauguracja kampanii w Żorach
Wydarzenie rozpoczęła konferencja prasowa, która odbyła się 10 lutego na Rynku w Żorach. Wzięli w niej udział m.in.:
- Emil Nagalewski – Koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim,
- Klaudia Mojza – Kierownik Referatu Efektywności Energetycznej,
- Marcin Stempniak – Główny Specjalista w Wydziale Zarządzania Energią UM Żory,
- Grupa Antysmogowa ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz uczniowie I LO im. Karola Miarki w Żorach.
„Przygotowaliśmy szereg atrakcji dla małych i dużych mieszkańców Żor. Zaczynamy seansem filmowym o tematyce ekologicznej, skierowanym do najmłodszych. Zachęcamy wszystkich uczniów żorskich szkół podstawowych oraz tych uczących się poza naszym miastem do udziału w konkursie plastycznym. W Pałacu Baranowice trwa także akcja „Adoptuj roślinę”, w której zapraszamy do bezgotówkowej wymiany roślin. Rośliny można wymieniać do 7 marca. Zaś 17 lutego o godz. 16:00 zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w warsztatach ekologicznych połączonych z wykładem na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Wydarzenie odbędzie się w Pałacu Baranowice. Zwieńczeniem kampanii będzie seans „Bambi. Opowieść leśna”, 6 marca o godz. 16:00 w żorskim kinie. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny” – podkreśliła Klaudia Mojza, Kierownik Referatu Efektywności Energetycznej.
Smog a jakość powietrza w Żorach
Zgodnie z uchwałą antysmogową z 2017 roku, od 1 stycznia 2026 roku użytkowanie tzw. kopciuchów stanie się wykroczeniem. Z każdym wymienionym kotłem poprawia się jakość powietrza w regionie, co potwierdzają dane stacji monitorujących poziomy zanieczyszczeń.
"Do tej pory w ramach działalności punktu informacyjno-konsultacyjnego programu „Czyste powietrze” i wsparcia Ekodoradcy w Żorach zostało zrealizowanych ponad 1300 wniosków o wymianę źródła ciepła i termomodernizację na łączną kwotę niemal 16 milionów złotych! Mieszkańcy Żor mają również możliwość otrzymania dotacji na swoje inwestycje w zakresie wymiany kotła z miejskiego Program ograniczania niskiej emisji. Już w najbliższych tygodniach będą dostępne nowe wytyczne i możliwości współfinansowania ekologicznych działań, zarówno w ramach zmieniającego się programu rządowego „Czyste powietrze”, jak i kolejnego naboru z PONE. Zapraszamy mieszkańców do skorzystania z konsultacji i doradztwa u pracowników Wydziału Zarządzania Energią w budynku Urzędu Miasta mieszczącym się na żorskim rynku” – powiedział Marcin Stempniak, Główny Specjalista w Wydziale Zarządzania Energią UM Żory.
Jak smog wpływa na zdrowie?
Instalacja smogowych płuc pokazuje, jak zanieczyszczenia osadzają się na powierzchni płuc, obrazując zagrożenie, na jakie narażeni są mieszkańcy. Pyły zawieszone PM10 i PM2,5 przenikają do układu oddechowego, zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, udarów, nowotworów oraz przewlekłych schorzeń płuc.
- Szczególnie narażone są: dzieci, seniorzy oraz osoby z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma i POChP.
- Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) smog to jeden z najważniejszych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci na świecie.
Instalacja smogowych płuc będzie dostępna na rynku w Żorach przez kilka tygodni. Mieszkańcy mogą obserwować, jak z dnia na dzień zmienia się ich kolor, odzwierciedlając poziom zanieczyszczenia powietrza.