Wiadomości z Żor

Znamy wyniki Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2024! Rekordowe zainteresowanie mieszkańców

  • Dodano: 2023-10-27 07:30, aktualizacja: 2023-10-27 07:41

Mamy nowy rekord frekwencji! Ponad 13 tysięcy mieszkańców wzięło udział w głosowaniu na projekty zgłoszone do Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Decyzją żorzan w przyszłym roku w naszym mieście powstaną: edukacyjny „Przystanek Bażanciarnia – Leśna Akademia”, ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Pukowca, bieżnia lekkoatletyczna przy SP 17 oraz niezwykły plac zabaw przy Zespole Szkół Specjalnych.

Wyniki Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2024

Dokładnie 13 250 mieszkańców Żor oddało swoje głosy w Żorskim Budżecie Obywatelskim 2024, a ważnych było 12 765 głosów. Zdecydowanie najwięcej z nich, bo aż 3959 głosów uzyskał projekt pn. „Przystanek Bażanciarnia – Leśna Akademia" zgłoszony przez Mariusza Gajdę. Zakłada on przywrócenie danego blasku lasu Klajok, na granicy Rogoźnej i Roju oraz stworzenie tam przyjaznej przestrzeni, dzięki której dzieci z pobliskich szkół będą mogły brać udział w lekcjach w harmonii z naturą. Powstanie tam nowoczesna strefa nauki, zawierająca elementy edukacyjne, jak również opowiadająca o historii tej części miasta. Wartość tego projektu to 1 582 627,12 zł.

Kolejnym projektem, który poparli mieszkańcy i zarazem zmieścił się w kwocie przeznaczonej na ŻBO 2024 jest projekt pn. „Budowa bieżni lekkoatletycznej 4-torowej, do biegu na 60 m z rozbiegiem skoku w dal wraz z piaskownicą przy Szkole Podstawowej nr 17 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego w Żorach" zgłoszony przez Barbarę Tomczyk-Wojdę. Otrzymał on 1702 głosy. Za kwotę 244 005,92 zł przy SP 17 wybudowana zostanie krótka bieżnia lekkoatletyczna z 4 torami, o nawierzchni poliuretanowej. Poprawi ona możliwości sportowego rozwoju dla uczniów szkoły i innych mieszkańców miasta.

Zrealizowany zostanie także projekt pn. „Bezpieczna droga do szkoły – budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Pukowca” zgłoszony przez Krzysztofa Trzópka, który uzyskał 470 głosów.  Za kwotę 500 tys. zł zaplanowano budowę około 500 metrów ścieżki rowerowej, wzdłuż ulicy Pukowca po stronie południowej pomiędzy ulicami Zamkową i Szoszowską. Jest to kontynuacja istniejącej już ścieżki, która prowadzi od placu szkolnego poprzez ulicę Kościelną i Pukowca do ulicy Zamkowej.

Ostatni projekt, który mieści się w kwocie przeznaczonej na Żorski Budżet Obywatelski 2024 to zgłoszony przez Lidię Smolińską „Naukowo sensoryczny Plac Zabaw przy Zespole Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach”. W ramach tego przedsięwzięcia o wartości 137 712,00 zł powstanie innowacyjne i dostępne miejsce rekreacji dla dzieci i wszystkich mieszkańców Żor. Plac zabaw będzie zaprojektowany w taki sposób, aby wspomagać rozwój sensoryczny, emocjonalny i poznawczy dzieci poprzez interakcję z różnymi elementami oraz skupi się na rozwoju psychomotorycznym każdego dziecka.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości!

- Wyniki tegorocznego budżetu obywatelskiego i ogromna liczba głosów na dwa projekty związane z budową boisk piłkarskich ze sztuczną nawierzchnią pokazują, że w naszym mieście jest silna potrzeba powstania właśnie takiego obiektu. Ponieważ w budżecie obywatelskim nie wystarczyło środków na jego realizację, to biorąc pod uwagę tak duże zaangażowanie mieszkańców zdecydowałem, że zaproponuję wpisanie takiego zadania do budżetu Miasta Żory na 2024 rok. Po konsultacjach ze środowiskiem sportowym podjęliśmy decyzję, że najlepszym miejscem na boisko ze sztuczną murawą będzie teren ośrodka rekreacyjnego w Żorach-Roju, tuż obok nowego basenu. W ten sposób powstanie w Żorach wspaniały kompleks sportowo-rekreacyjny – mówi Waldemar Socha, prezydent Miasta Żory.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również