Po raz 23. Prezydent Miasta Żory - Waldemar Socha wręczył statuetki Phoenix Sariensis. Gala wręczenia tych najważniejszych miejskich nagród odbyła się w żorskim kinie „Na Starówce”. Ich otrzymanie jest dowodem prestiżu i szacunku, jakim laureat cieszy się w naszym mieście.
Laureaci nagrody miejskiej Phoenix Sariensis
Nagroda miejska Phoenix Sariensis jest przyznawana dorocznie instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom, firmom i osobom szczególnie zasłużonym dla miasta Żory lub wyróżniającym się w jego promocji w kraju bądź poza jego granicami, a także wspierającym działania z zakresu edukacji, oświaty, sportu, ekologii, kultury i sztuki, pomocy społecznej i ochrony zdrowia, wspierania osób z niepełnosprawnościami oraz organizowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. O przyznaniu nagrody decyduje Kapituła, której przewodniczy Prezydent Waldemar Socha. W tym roku Kapituła, po zapoznaniu się z nominacjami, zdecydowała o przyznaniu trzech statuetek Phoenix Sariensis 2022.
Wojciech Maroszek
Pierwszym z laureatów został Wojciech Maroszek. To osoba szczególnie zasłużona w promocji Żor w kraju i poza jego granicami. Wieloletni radny, orędownik regionalnej kultury i języka śląskiego, a przede wszystkim człowiek sportu. Dzięki swojej pasji i ciężkiej pracy od lat należy do grona najlepszych na świecie sędziów siatkówki. Od 20 lat sędziuje mecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, w tym wiele finałów, a od 2016 jest także szefem polskich sędziów siatkarskich i członkiem Prezydium Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Od 2008 roku pełni natomiast funkcję Wiceprezesa Śląskiego Związku Piłki Siatkowej, od dwóch lat także wiceprzewodniczącego Żorskiej Rady Sportu. Miniony, 2021 rok był dla niego wyjątkowy - był sędzią podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, gdzie prowadził między innymi mecz o brązowy medal mężczyzn a zaledwie miesiąc później był sędzią finału Mistrzostw Europy mężczyzn w siatkówce. Wydał także książkę pn. „Moje Tokio 2020", która stała się okazją do licznych spotkań autorskich oraz wywiadów, a także do promocji Żor. O przyznanie nagrody dla Wojciecha Maroszka wnioskowali: Marek Utrata – Dyrektor MOSiR Żory oraz Lucjan Buchalik – Dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.
Firma Gebrueder Peitz Polska Sp. z o.o.
Do grona znamienitych laureatów nagrody Phoenix Sariensis dołączyła także firma Gebrueder Peitz Polska Sp. z o.o. W jej imieniu statuetkę „Feniksa” odebrali dyrektorzy zarządu tej firmy Liliana Derkowska oraz Ludger Peitz. Firma Gebrueder Peitz Polskaswoją działalność w Polsce od 1997 roku, a w 2001 r. przeniosła swoją siedzibę i produkcję do Żor. Główną specjalizacją laureata od początku istnienia jest obróbka skrawaniem, w tym wysoko specjalistyczna obróbka części i podzespołów dla przemysłu samochodowego. Firma ta jest dostawcą najwyższej jakości podzespołów i części dla wiodących światowych marek, wśród których należy wymienić: VW, Audi, BMW, Porsche, Forda czy Opla. Firma Gebrueder Peitz Polska Sp. z o.o. znana jest także jako solidny pracodawca na lokalnym rynku pracy. Od 2005 r. na stałe zatrudnia ponad 200 pracowników z Żor i okolic. Firma pozytywnie wpływa również na swoje najbliższe otoczenie, inwestując w przebudowę infrastruktury techniczno-komunikacyjnej, instalując ekrany dźwiękoszczelne dla poprawy komfortu życia sąsiadujących z nią mieszkańców, czy projektując optymalny układ drogowy dla terenów przemysłowych, przy których działa. Sukces komercyjny przedsiębiorstwa od lat przekłada się również na podejmowane przez nie działania społeczne, takie jak wsparcie Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach, hospicjum dla dzieci „Świetlikowo” w Tychach i wiele innych działań o charakterze charytatywnym. O przyznanie nagrody dla firmy Gebrueder Peitz Polska Sp. z o.o. wnioskował Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach
Trzecim z tegorocznych laureatów nagrody Phoenix Sariensis został Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach, w imieniu którego statuetkę odebrał dyrektor Marek Utrata. W minionym roku laureat świętował 30-lecie swojej działalności na rzecz mieszkańców Żor. Niezmiennie od już ponad trzech dekad misją tej jednostki jest rozbudzanie wśród żorzan pasji do sportu i rekreacji. Tę misję realizuje przede wszystkim przez organizację licznych imprez sportowych i rekreacyjnych, a także zajęć dla dzieci i młodzieży, jak również poprzez zarządzanie miejskimi obiektami sportowymi oraz współpracę z klubami, organizacjami, stowarzyszeniami, szkołami i innymi instytucjami na rzecz rozwoju sportu na terenie naszego miasta. Z zarządzanych przez MOSiR obiektów sportowych korzysta rocznie ponad 60 tysięcy osób - sportowców, uczniów oraz klientów indywidualnych. Do tego należy doliczyć ogromną rzeszę miłośników sportu, korzystających z zewnętrznej ogólnodostępnej infrastruktury sportowej, głównie Parku Cegielnia. Pracownicy tej instytucji co roku organizują też około 100 wydarzeń sportowo-rekreacyjnych, a do najważniejszych z nich należą: Żorski Bieg Uliczny, Bieg Ogniowy, Żorski Cross Triathlon, Żorski Bieg Biało-Czerwony, Biathlon dla Każdego, Festiwal Gimnastyki i Akrobatyki Sportowej czy Wigilijny Turniej Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym. Wniosek o przyznanie nagrody dla MOSiR Żory złożył Piotr Kosztyła – Przewodniczący Rady Miasta Żory.
Uroczystej gali tradycyjnie już towarzyszyły występy artystyczne. Na otwarcie, goście posłuchali niezwykle utalentowanego akordeonisty, zwycięzcy 10. edycji popularnego programu telewizyjnego „Mam Talent!” – Lukasa Gogola. Imprezę zakończył natomiast koncert w wykonaniu Sabiny Jeszki z zespołem.