Jakość powietrza w naszym regionie w porównaniu do pięciu poprzednich sezonów jest coraz lepsza, jednak nadal są dni, kiedy Polska negatywnie wyróżnia się na mapie zanieczyszczeń powietrza w Unii Europejskiej.
Szkodliwymi zanieczyszczeniami mierzonymi w atmosferze są przede wszystkim pyły zawieszone (PM10 i PM2,5), tlenki siarki, tlenki azotu, oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren ). W połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zanieczyszczenia te wywołują smog.
Głównym źródłem powstawania smogu jest tak zwana „niska emisja”, pochodząca przede wszystkim ze spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Nieefektywne piece i spalanie niedozwolonych paliw i śmieci dodatkowo zwiększają problem. Badania wskazują, iż powodują niemal 84% emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz ponad 46% emisji pyłów PM2,5 i PM10 (źródło: KOBIZE). Do źródeł powstawania niskiej emisji należą również zanieczyszczenia pochodzące z procesów spalania w przemyśle oraz transportu, głównie samochodów i pojazdów spalinowych.
Jakie są skutki złej jakości powietrza?
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma negatywne skutki dla zdrowia, przyczynia się do powstawania chorób, które związane są z układem oddechowym i układem krążenia i nasilenia ich objawów, a w konsekwencji przedwczesnymi zgonami. Polski Alarm Smogowy podaje, że nasze powietrze zabija rocznie nawet 45 tysięcy osób. Podczas wysokich stężeń zanieczyszczeń możemy również odczuwać objawy zatrucia smogiem takie jak: uporczywy, ciągły ból głowy, nierzadko pojawia się kaszel, ból gardła, chrypka, a nawet trudności z oddychaniem. Osoby narażone na działanie smogu skarżą się również na łzawienie i pieczenie oczu (cząsteczki pyłów zawieszonych podrażniają bowiem spojówki). Pojawiają się trudności z koncentracją i uczucie ciężkiej głowy.
Jak chronić siebie i bliskich?
- Zadbaj o swoje otoczenie. Postaraj się jak najmniej przyczyniać się do powstawania zanieczyszczeń,
- Wymień nieekologiczne źródło ciepła. Miasto Żory oferuje wsparcie mieszkańców w tym zakresie, m.in. oferując dofinansowania wymiany przestarzałych pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania,
- Monitoruj jakość powietrza – aplikacja lub strona internetowa www.powietrze.gios.gov.pl,
- Unikaj aktywności na zewnątrz podczas złej jakości powietrza,
- Załóż maskę przeciwpyłową,
- Rozważ zastosowanie w domu oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA,
- Monitoruj i skonsultuj się z lekarzem jeśli pogorszy się Twój stan zdrowia.