Wiadomości z Żor

Zasady, jakimi powinien kierować się pieszy

  • Dodano: 2022-03-30 09:45

Bezpieczeństwo pieszych związane jest również z respektowaniem przez tę grupę obowiązujących przepisów w ruchu drogowym. Korzystając z dróg pieszy, powinien pamiętać nie tylko o prawach, ale także obowiązkach. W trosce o bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg Policja zapowiada częste kontrole w rejonie przejść dla pieszych.

Jako piesi musimy pamiętać, iż pomimo przepisów uprawniających nas do pierwszeństwa podczas wchodzenia na przejście dla pieszych, to zawsze powinniśmy zachować ostrożność, a kiedy tego ustawa wymaga szczególną ostrożność. To wszystko, aby unikać niepotrzebnych i niebezpiecznych sytuacji na drodze. Respektując obowiązujące przepisy oraz właściwie obserwując drogę mamy wpływ na przebieg zdarzeń.

Policja przypomina również o obowiązkach i prawach pieszych użytkowników dróg

Zgodnie z art. 11 PRD pieszy:

  • jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
  • idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
  • idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
  • poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.

Pomimo iż powyższych przepisów nie stosuje się w strefie zamieszkania, gdyż w strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem oraz osobą poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, to z pewnością pieszy musi stosować się do określonych w art. 14 PRD zakazów.

Pieszemu zabrania się:

  • wchodzenia na jezdnię:
    • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych
    • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
  • przebiegania przez jezdnię;
  • chodzenia po torowisku;
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Wzajemny szacunek na drodze i respektowanie obowiązujących przepisów, to z pewnością zasady, które mogą uchronić przed negatywnymi rezultatami zdarzeń drogowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również