MOK i żorscy uczniowie zostali docenieni w konkursie „Rówieśnicy Niepodległej” za historię Augustyna Wróbla. O Żorzaninie została przygotowana wystawa, film i publikacja książkowa.
„Z wielką radością informujemy, że zespół autorski w składzie: Barbara Orzeł i Milan Koczar z I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach oraz Błażej Konsek z ZS Budowlano-Informatycznych im. Mikołaja Kopernika w Żorach, pod opieką: Elżbiety Koczar, Gabrieli Furmaniak i Pawła Kosiorka – pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, przygotował pracę pt.: „Augustyn Wróbel – jeden z 5,5 miliona” w ramach konkursu „Rówieśnicy Niepodległej”, organizowanego przez Ośrodek KARTA z siedzibą w Warszawie i otrzymał II miejsce! – ogłosił niedawno Miejski Ośrodek Kultury.
Głównym celem konkursy było zachęcenie młodzieży do odczytywania podpisów z Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych oraz do badania historii osób zapisanych na jej kartach i dzielenia się efektami swojej pracy. W 1926 roku pod Deklaracją podpisy złożyło 5,5 mln Polaków. W ten wyjątkowy sposób nasi rodacy chcieli podziękować Amerykanom za pomoc w odzyskaniu niepodległości oraz odbudowie zrujnowanego po wojnie kraju.
Deklaracja liczy 8 stron i można na nich znaleźć podpisy mieszkańców Żor i okolic. Wśród tych sygnatur, trójka uczniów odnalazła nazwisko członka swojej rodziny - brata swojego pradziadka. Był to Augustyn Wróbel, którego nieznana i zapomniana historia, dzięki ich staraniom, mogła ujrzeć światło dzienne.
Podczas realizacji konkursowego zadania, uczniowie przygotowali wystawę o swoim przodku oraz wpadli na pomysł odtworzenia Deklaracji Podziwu i Przyjaźni w taki sposób, aby mieszkańcy Żor mieli sposobność złożenia pod nią podpisu. Odbyło się to podczas Dnia Otwartego w MOK-u, a historia ponownie, po prawie stu latach, zatoczyła koło. Wystawa tymczasowa prezentowana była na panelu Miejskiego Ośrodka Kultury, a później można było oglądać ją w I LO im. Karola Miarki w Żorach. Aktualnie znajduję się ona w Świetlicy w Osinach na ulicy Szkolnej 55.
Uczniowie jako główną pracę konkursową przygotowali film dokumentalny o swoim przodku. W trakcie realizacji tego zadania odkryli niesamowicie dużą ilość materiałów, zdjęć, dokumentów. Powstały w ten sposób zbiór posłużył do stworzenia publikacji w formie książki.
"Książka pokazuje, że bohaterowie są wśród nas, a życie każdego człowieka jest niezwykle wartościowe, tajemnicze i pełne burzliwych zdarzeń. Autorom dzięki analizie tekstów źródłowych i rozmowom udało się odtworzyć historyczny, polityczny i obyczajowy klimat I połowy XX wieku na Śląsku. Warto pochylić się nad losem ludzi, nad sobą, snuć refleksję, ocalać od zapomnienia w myśl motta tej cennej lektury: „Kto nie szanuje przeszłości, ten niewiele zrobi w przyszłości”. – zachęca pani Urszula Machalica, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki w Żorach.
Więcej informacji można znaleźć na stronie MOK.