Wiadomości z Żor

Zapomniana historia Żorzanina została przypomniana na 100-lecie niepodległości!

  • Dodano: 2018-11-28 07:45, aktualizacja: 2018-12-06 16:12

MOK i żorscy uczniowie zostali docenieni w konkursie „Rówieśnicy Niepodległej” za historię Augustyna Wróbla. O Żorzaninie została przygotowana wystawa, film i publikacja książkowa.

„Z wielką radością informujemy, że zespół autorski w składzie: Barbara Orzeł i Milan Koczar z I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach oraz Błażej Konsek z ZS Budowlano-Informatycznych im. Mikołaja Kopernika w Żorach, pod opieką: Elżbiety Koczar, Gabrieli Furmaniak i Pawła Kosiorka – pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, przygotował pracę pt.: „Augustyn Wróbel – jeden z 5,5 miliona” w ramach konkursu „Rówieśnicy Niepodległej”, organizowanego przez Ośrodek KARTA z siedzibą w Warszawie i otrzymał II miejsce! – ogłosił niedawno Miejski Ośrodek Kultury.

Głównym celem konkursy było zachęcenie młodzieży do odczytywania podpisów z Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych oraz do badania historii osób zapisanych na jej kartach i dzielenia się efektami swojej pracy. W 1926 roku pod Deklaracją podpisy złożyło 5,5 mln Polaków. W ten wyjątkowy sposób nasi rodacy chcieli podziękować Amerykanom za pomoc w odzyskaniu niepodległości oraz odbudowie zrujnowanego po wojnie kraju.

Deklaracja liczy 8 stron i można na nich znaleźć podpisy mieszkańców Żor i okolic. Wśród tych sygnatur, trójka uczniów odnalazła nazwisko członka swojej rodziny - brata swojego pradziadka. Był to Augustyn Wróbel, którego nieznana i zapomniana historia, dzięki ich staraniom, mogła ujrzeć światło dzienne.

Podczas realizacji konkursowego zadania, uczniowie przygotowali wystawę o swoim przodku oraz wpadli na pomysł odtworzenia Deklaracji Podziwu i Przyjaźni w taki sposób, aby mieszkańcy Żor mieli sposobność złożenia pod nią podpisu. Odbyło się to podczas Dnia Otwartego w MOK-u, a historia ponownie, po prawie stu latach, zatoczyła koło. Wystawa tymczasowa prezentowana była na panelu Miejskiego Ośrodka Kultury, a później można było oglądać ją w I LO im. Karola Miarki w Żorach. Aktualnie znajduję się ona w Świetlicy w Osinach na ulicy Szkolnej 55.

Uczniowie jako główną pracę konkursową przygotowali film dokumentalny o swoim przodku. W trakcie realizacji tego zadania odkryli niesamowicie dużą ilość materiałów, zdjęć, dokumentów. Powstały w ten sposób zbiór posłużył do stworzenia publikacji w formie książki.

"Książka pokazuje, że bohaterowie są wśród nas, a życie każdego człowieka jest niezwykle wartościowe, tajemnicze i pełne burzliwych zdarzeń. Autorom dzięki analizie tekstów źródłowych i rozmowom udało się odtworzyć historyczny, polityczny i obyczajowy klimat I połowy XX wieku na Śląsku. Warto pochylić się nad losem ludzi, nad sobą, snuć refleksję, ocalać od zapomnienia w myśl motta tej cennej lektury: „Kto nie szanuje przeszłości, ten niewiele zrobi w przyszłości”. – zachęca pani Urszula Machalica, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki w Żorach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie MOK.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również