W minioną sobotę 15 stycznia odbył się uroczysty wernisaż IX edycji Międzynarodowego Konkursu „Portret prawdziwy”, który po raz pierwszy w swojej historii zawitał do naszego miasta. Na wystawie można zobaczyć 33 wyróżnione fotografie, które wyłoniono z ponad trzech tysięcy prac nadesłanych z 21 państw.
Wernisaż IX edycji Międzynarodowego Konkursu "Portret prawdziwy"
Konkurs od początku związany jest z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, dlatego wydarzenie nie bez powodu odbyło się dwa tygodnie przed jej jubileuszowym, trzydziestym finałem. „Portret Prawdziwy” to jedyny konkurs fotograficzny w kraju, którego prace oficjalnie licytowane są podczas trwania WOŚP-u. Wartością dodaną dla osób, które wygrywają główne nagrody, jest nie tylko prestiż, ale również świadomość, że ich twórczość pomaga innym. Do tej pory udało się zebrać aż 140 tysięcy złotych na rzecz potrzebujących!
Podczas wernisażu nie tylko zaprezentowano najciekawsze fotografie z całego świata, ale samo wydarzenie organizacyjnie również stało na światowym poziomie. Wydawać by się mogło, że trudna fotografia portretowa, może być monotonna i prosta, ale nic bardziej mylnego. Na własne oczy przekonali się o tym liczni odwiedzający, w szczególności ludzie młodzi, przyjezdni miłośnicy fotografii z miasta, jak i jego okolic, Tychów, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika. Nagrodzone prace wykonane są różnorodnymi technikami, a ich głównym celem jest pokazanie wnętrza portretowanego bohatera.
- Naprawdę można w jednym kadrze zachować 90-minutowy film o życiu człowieka. W tym momencie fotografia tradycyjna przeżywa swój renesans. Te fotografie budzą ogromne emocje – tak o wystawie mówił jej organizator i pomysłodawca, pochodzący z Żor znany fotograf gwiazd Adam Polański.
Znalazł również czas, żeby swoje doświadczenie i wiedzę przekazać uczniom Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach Tischner, który jest partnerem wydarzenia. Podczas warsztatów przeznaczonych dla młodych uczniów klas artystycznych prezentowane były prace Polańskiego oraz szczegółowo omówione zostały techniki realizacji wybranych zdjęć.
"Portret prawdziwy" w Muzeum Ognia
Oprawę muzyczną wernisażu zapewnił rybnicki artysta IŻOL, którego muzyka idealnie współgrała z charakterem wystawy. Pod tym pseudonim artystycznym występuje Robert Jeżewski, autor trzech anglojęzycznych albumów osadzonych w muzyce synth pop, okraszonych wyjątkowym wokalem w lekko melancholijnym klimacie. IŻOL występował podczas opolskich Debiutów z grupą Ice Machine i ma na koncie także występy na jednej scenie z takimi gwiazdami sceny electro jak De/VISION, Covenant, Psyche, czy Wolfgang Flźr z grupy Kraftwerk. Publiczności zachwycona spójnością koncertu z prezentowanymi obrazami wyraziła swoje zadowolenie, prosząc artystę o bis. O jakość dźwięku i aranżację na najwyższym poziomie zadbali realizatorzy dźwięku, światła i obrazu: Michał Szostek, Rafał Januszek i Łukasz Sierny.
Całość wydarzenia poprowadził Zbigniew Krówka – szef żorskiego sztabu WOŚP, a Adam Polański przekazał na rzecz licytacji zdjęcie własnego autorstwa, portret Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, a także unikatowy, pamiątkowy medal, który otrzymują nagrodzone osoby w konkursie „Portret Prawdziwy”.
Wystawę można oglądać do kwietnia, ale sztukę, szczególnie tą, która niesie pomoc, będziemy wspierać do końca świata i o jeden dzień dłużej!