Wiadomości z Żor

Za nami spotkanie konsultacyjne dotyczące inwestycji CPK

  • Dodano: 2022-04-22 11:30

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu konsultacyjnym, dotyczącym przebiegu linii kolei dużych prędkości przez Żory, której budowa planowana jest w ramach inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spotkanie odbyło się w kinie „Na Starówce” i było okazją do zadawania pytań przedstawicielom projektanta czyli Egis Poland oraz inwestora czyli CPK sp. z o.o.

Spotkanie konsultacyjne w sprawie CPK

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z proponowanymi rozwiązaniami technologicznymi, które spółka CPK przygotowała dla planowanego odcinka linii kolejowej Katowice-Ostrawa. Zaprezentowane zostały obecnie rozważane warianty przebiegu kolei dużych prędkości (KDP) oraz rozwiązania techniczne z nimi związane – estakady oraz nasypy kolejowe. Główną częścią spotkania konsultacyjnego były natomiast pytania z publiczności, kierowane do przedstawicieli firmy Egis Poland oraz spółki CPK. Pytanie dotyczyły głównie: szerokości terenu zajętego przez inwestycję kolejową, wysokości i zasad wypłaty odszkodowań za zajęte tereny, a także powodów wyboru takich, a nie innych wariantów przebiegu KDP. Wielu uczestników spotkania wyrażało  także swój sprzeciw wobec planowanej inwestycji.

Z proponowanymi rozwiązaniami technicznymi i przebiegami wariantów lokalizacji torów można zapoznać się na stronie internetowej CPK. Tak także można zgłosić swoje uwag – w tym sprzeciw wobec inwestycji – za pomocą ankiety.

Program Kolejowy CPK

Zgodnie z planami, w województwie śląskim w ramach Programu Kolejowego CPK powstanie w sumie 100 km nowych linii kolejowych, które wybuduje spółka CPK, a kolejnych 246 km zostanie zmodernizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Inwestycje te zapewnią skrócenie czasu przejazdu do Warszawy z Katowic do 1 godz. 40 min. Z Jastrzębia-Zdroju i Rybnika dojedziemy do stolicy w 2 godz. Ponadto, na dotychczasowych liniach kolejowych zwiększy się przepustowość na potrzeby przewozów regionalnych i towarowych. Wybudowana po polskiej stronie linia kolejowa zostanie wydłużona po czeskiej stronie do Ostrawy. Dzięki temu z Katowic do Ostrawy będzie można przejechać zaledwie w 35 minut, czyli o godzinę krócej niż obecnie. Według harmonogramu trasa łącząca Katowice z Ostrawą zostanie oddana do użytku przed końcem 2030 r.

Trasa Katowice-Ostrawa jest elementem transeuropejskiego korytarza TEN-T, czyli jednym z priorytetów inwestycyjnych UE.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.