Wiadomości z Żor

Za nami 322. Święto Ogniowe w Żorach [FOTO]

  • Dodano: 2024-05-14 11:00

Już po raz 322. w Żorach obchodziliśmy Święto Ogniowe! Mieszkańcy oraz goście licznie przybyli na żorski rynek, by wziąć udział w obchodach tego wyjątkowego święta, które od niedawna znajduje się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Tłumy na Święcie Ogniowym w Żorach

Święto Ogniowe to unikatowa tradycja, nierozerwalnie związana z historią naszego miasta, a jego geneza sięga tragicznego w skutkach pożaru, który wybuchł w Żorach 11 maja 1702 roku i strawił znaczną część miasta.

Pierwszy akcent tegorocznych obchodów odbył się już 10 maja, a był nim wyjątkowy koncert pt. „Laudamus Te” w kościele pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Wystąpili: Orkiestra i Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żorach pod dyrekcją Macieja Cisowskiego, Schola Cantorum Sariensis pod dyrekcją Ewy Dyrdy oraz soliści – Dagmara Świtacz i Krzysztof Walczak.

Nowością był też turniej Szachów Ogniowych, który odbył się na placu kościelnym parafii św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach.

Główną część obchodów Święta Ogniowego rozpoczął uroczysty apel strażacki na żorskim Rynku, podczas którego wręczone zostały odznaczenia dla zasłużonych strażaków. Była to też okazja do zaprezentowania nowych wozów, które służą strażakom w ich codziennej pracy.

Następnie w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach odbyła się uroczysta msza święta, celebrowana przez abp. Adriana Galbasa. Po niej licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście, niosąc w dłoniach płonące pochodnie, przeszli uliczkami starego miasta w uroczystej procesji, rozświetlając Żory blaskiem pochodni.

Kulminacyjnym momentem był pokaz laserowo-ogniowy na żorskim Rynku, skupiony na  celebrowaniu ognia! Widowiskowe show zachwyciło zgromadzonych gości.

Ostatnim akcentem obchodów najważniejszego miejskiego święta był już tradycyjnie Żorski Bieg Ogniowy. Na linii startu 11. edycji biegu stanęło 687 zawodniczek i zawodników. Bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Mrówka, który wbiegł na linię mety z czasem 14:58 min. Drugi był Sebastian Marcol (16:18), a trzeci Kuba Tesluk (16:20) – jednocześnie najszybszy żorzanin! Wśród kobiet triumfowała Sandra Michalak z czasem 17:22. Druga była Michalina Mendecka-Zajdler (18:03) a trzecia Joanna Griman (18:03). Najszybszą żorzanka była Anna Janko, z czasem 20:19. Pełne wyniki biegu znajdziecie na: https://wyniki.datasport.pl/results4925/indexnew.php

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również