Wiadomości z Żor

Wystawa Stolen Memory na żorskim rynku [FOTORELACJA]

  • Dodano: 2021-07-16 09:30

Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą. (...) Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie”.

Podobnie jak John Donne, siedemnastowieczny angielski poeta, wierzymy, że każdy z nas jest częścią całości, jaką jest ludzkość. I chcemy sprawić, aby jak najwięcej fragmentów, rozrzuconych przez trudne wydarzenia historyczne XX wieku, ponownie wróciło na swoje miejsce. Aby nie pozwolić, by pamięć o zaginionych została ukradziona.

Odzyskiwanie tej pamięci stało się celem Arolsen Archives - Międzynarodowego Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. Dzięki kampanii #StolenMemory organizacja szuka zaginionych, rekonstruują ich losy, edukuje współczesnych, a przede wszystkim pozwalają na symboliczny powrót do domu osób, które doświadczyły prześladowań ze strony nazizmu.

Elementem tych działań jest wystawa, którą można zobaczyć na żorskim rynku jeszcze przez dwa miesiące. Znajdują się na niej zdjęcia przedmiotów należących do pokrzywdzonych, których rodzin poszukujemy, aby tak jak w przypadku Wilhelma Winklera, mieszkańca Szerokiej,  zwrócić je krewnym.

- Dziękujemy wszystkim, którzy pojawili się na otwarciu wystawy. Panu Janowi Delowiczowi za przybliżenie historii II Wojny Światowej, pani Anna Meier-Osiński z Arolsen Archives, która przyjechała na tę okazję specjalnie z Niemiec, a także rodzinie Wilhelma Winklera za pouczające i wzruszające przemówienie. Dziękujemy również Tobie, drogi mieszkańcu, jeżeli zechcesz zaangażować się w przywracanie pamięci, odwiedzając wystawę - przekazuje Teresa Cieślik, specjalista ds. sekretariatu i promocji w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach.
 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.