Wiadomości z Żor

Wiedeńska do naprawy? Mieszkańcy Osiedla Europejskiego walczą o remont drogi

  • Dodano: 2021-10-06 12:15

Mieszkańcy Osiedla Europejskiego wnioskują do UM Żory o budowę drogi gminnej wraz z oświetleniem drogowymi na ulicy Wiedeńskiej. Obecnie jezdna jest w fatalnym stanie. Doczekają się reakcji władz?

Mieszkańcy już wcześniej wnioskowali do władz miasta o powzięcie korków w celu poprawy jakości stanu drogi przy ulicy Wiedeńskiej. Jak przekonują, droga jest w naprawdę kiepskim stanie technicznym i wciąż pozostaje bez oświetlenia.

Droga pokryta jest kruszywem z naniesioną sporą ilością ziemi i błota, posiada liczne wgłębienia, które powstają nieustannie ponieważ jednymi z głównych jej uczestników są ciężkie pojazdy budowy powyżej 3,5 ton, które przewożą sprzęt oraz surowce niezbędne do budowy okolicznych osiedli – wyjaśniają w petycji przesłanej do miejskiego ratusza.

Okazuje się, że po opadach deszczu droga jest nieprzechodnia po terenie utwardzonym. W okresie letnim podczas suszy, gdy drogą przejdzie pojazd o jakimkolwiek tonażu unoszą się tumany kurzu, które osiadają na elewacjach budynków, uniemożliwiając jednocześnie zwykłe otwarcie okna w domach. Mieszkańcy przekonują również, że przejście ulicą Wiedeńską niezależnie od pory dnia czy ilości opadów grozi uszczerbkiem na zdrowiu.

Zdecydowana większość mieszkańców ulicy Wiedeńskiej ma dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, dla których przejście drogą, która nie ma wyznaczonych pasów ruchu i gdzie brak pobocza stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia – utrzymują mieszkańcy.

Dla mieszkańców znaczenie mają też liczne uszkodzenia nie tylko własnych pojazdów mechanicznych, ale i innych uczestników ruchu.

Mieszkańcy Wiedeńskiej wnioskują o budowę pełnowymiarowej drogi

Bieżące utrzymanie drogi i naprawa za pomocą dosypywania kruszywa w miejscu powstałych dziur niewiele daje i jest zbędnym wydatkiem miasta. Po 2-3 tygodniach kruszywo znajduje się poza zasypanymi głębinami w jezdni. Inspektorzy drogowi oceniają, że nawierzchnia wymaga wykonania odpowiedniej podbudowy z warstwy kruszywa oraz wykonania górnej nawierzchni z wykonaniem warstwy wiążącej i ścieralnej z betonu asfaltowego lub kostki brukowej.

Dodatkowo, mieszkańcy zastanawiaj się, dlaczego na okolicznych ulicach dokonano szeregu inwestycji drogowych, a ulica Wiedeńska jest pomijana w tej materii.

Chodzi m.in. o ulicę Belgradzką, gdzie postawiono lampy oświetleniowe mimo braku zabudowania obiektami do tej pory niezamieszkałymi, a na zamieszkałej i licznie uczęszczanej ulicy Wiedeńskiej wciąż nie ma oświetlenia. Mowa także o ulicy Paryskiej, gdzie wykonano nawierzchnię bitumiczną z pominięciem ulicy Wiedeńskiej.

Brak jakiejkolwiek reakcji władz miasta w tej niezwykle istotnej dla mieszkańców ulicy Wiedeńskiej sprawie spowoduje utratę zaufania i poczucie lekceważenia interesów jego mieszkańców – wyjaśniają mieszkańcy.

Wiedeńska przejdzie remont? Prezydent odpowiada na petycję

W sprawie postanowił zainterweniować prezydent Żor, Waldemar Socha. Ulica Wiedeńska jest istotną drogą łączącą dzielnicę Rogoźna (Karłowicza) a Al. Armii Krajowej. Łącznik ten jest ważnym elementem układu drogowego zapewniającego bezpieczny i łatwy wyjazd z dzielnicy Rogoźna do centrum Żor.

Miasto przystąpiło do opracowania dokumentacji projektowej kompleksowej budowy przedmiotowej drogi. Obecnie urząd jest w posiadaniu projektu i pozwolenia na budowę oświetlenia ulicy Wiedeńskiej. Inwestycja zostanie ujęta jako propozycja do budżetu na 2022 rok. Realizacja nawierzchni możliwa będzie po uzyskaniu niezbędnych decyzji i zgód. Do tego czasu nawierzchnia utrzymywana będzie w ramach bieżącego utrzymania – informuje Waldemar Socha.

Wiadomo również, że miasto stworzyło oświetlenie ulicy Belgradzkiej w pierwszej kolejności ze względu na to, że stanowi ono zasilanie całego układu oświetlenia Osiedla Europejskiego. W tym roku wykonany zostanie drugi etap obejmujący oświetlenie ulicy Londyńskiej, co umożliwi w etapie kolejnym kontynuację – podłączenie zasilania oświetlenia ulicy Wiedeńskiej.

Nawierzchnie asfaltowe na drogach wykonywane są sukcesywnie w miarę posiadanych środków finansowych. Ze względu na bardzo szybko rozwój terenów mieszkaniowych i przemysłowych miasto nie jest w stanie zaspokoić jednocześnie wszystkich potrzeb w zakresie budowy dróg – tłumaczy w odpowiedzi na interpelację Waldemar Socha.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Dróżdż Zdzisław

    A ulica Lizbońska,Rzymska?Tutaj również są problemy z przejechaniem samochodem,tyle dziur w drodze.

  • D.

    A co z ulicą Londyńska na tymże osiedlu ? Ludzie mieszkają tam po 4 lata i nie ma nadal ani nawierzchni ani jednej lampy ! Jest ciemno i niebezpiecznie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.