Wiadomości z Żor

Wiedeńska do naprawy? Mieszkańcy Osiedla Europejskiego walczą o remont drogi

  • Dodano: 2021-10-06 12:15

Mieszkańcy Osiedla Europejskiego wnioskują do UM Żory o budowę drogi gminnej wraz z oświetleniem drogowymi na ulicy Wiedeńskiej. Obecnie jezdna jest w fatalnym stanie. Doczekają się reakcji władz?

Mieszkańcy już wcześniej wnioskowali do władz miasta o powzięcie korków w celu poprawy jakości stanu drogi przy ulicy Wiedeńskiej. Jak przekonują, droga jest w naprawdę kiepskim stanie technicznym i wciąż pozostaje bez oświetlenia.

Droga pokryta jest kruszywem z naniesioną sporą ilością ziemi i błota, posiada liczne wgłębienia, które powstają nieustannie ponieważ jednymi z głównych jej uczestników są ciężkie pojazdy budowy powyżej 3,5 ton, które przewożą sprzęt oraz surowce niezbędne do budowy okolicznych osiedli – wyjaśniają w petycji przesłanej do miejskiego ratusza.

Okazuje się, że po opadach deszczu droga jest nieprzechodnia po terenie utwardzonym. W okresie letnim podczas suszy, gdy drogą przejdzie pojazd o jakimkolwiek tonażu unoszą się tumany kurzu, które osiadają na elewacjach budynków, uniemożliwiając jednocześnie zwykłe otwarcie okna w domach. Mieszkańcy przekonują również, że przejście ulicą Wiedeńską niezależnie od pory dnia czy ilości opadów grozi uszczerbkiem na zdrowiu.

Zdecydowana większość mieszkańców ulicy Wiedeńskiej ma dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, dla których przejście drogą, która nie ma wyznaczonych pasów ruchu i gdzie brak pobocza stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia – utrzymują mieszkańcy.

Dla mieszkańców znaczenie mają też liczne uszkodzenia nie tylko własnych pojazdów mechanicznych, ale i innych uczestników ruchu.

Mieszkańcy Wiedeńskiej wnioskują o budowę pełnowymiarowej drogi

Bieżące utrzymanie drogi i naprawa za pomocą dosypywania kruszywa w miejscu powstałych dziur niewiele daje i jest zbędnym wydatkiem miasta. Po 2-3 tygodniach kruszywo znajduje się poza zasypanymi głębinami w jezdni. Inspektorzy drogowi oceniają, że nawierzchnia wymaga wykonania odpowiedniej podbudowy z warstwy kruszywa oraz wykonania górnej nawierzchni z wykonaniem warstwy wiążącej i ścieralnej z betonu asfaltowego lub kostki brukowej.

Dodatkowo, mieszkańcy zastanawiaj się, dlaczego na okolicznych ulicach dokonano szeregu inwestycji drogowych, a ulica Wiedeńska jest pomijana w tej materii.

Chodzi m.in. o ulicę Belgradzką, gdzie postawiono lampy oświetleniowe mimo braku zabudowania obiektami do tej pory niezamieszkałymi, a na zamieszkałej i licznie uczęszczanej ulicy Wiedeńskiej wciąż nie ma oświetlenia. Mowa także o ulicy Paryskiej, gdzie wykonano nawierzchnię bitumiczną z pominięciem ulicy Wiedeńskiej.

Brak jakiejkolwiek reakcji władz miasta w tej niezwykle istotnej dla mieszkańców ulicy Wiedeńskiej sprawie spowoduje utratę zaufania i poczucie lekceważenia interesów jego mieszkańców – wyjaśniają mieszkańcy.

Wiedeńska przejdzie remont? Prezydent odpowiada na petycję

W sprawie postanowił zainterweniować prezydent Żor, Waldemar Socha. Ulica Wiedeńska jest istotną drogą łączącą dzielnicę Rogoźna (Karłowicza) a Al. Armii Krajowej. Łącznik ten jest ważnym elementem układu drogowego zapewniającego bezpieczny i łatwy wyjazd z dzielnicy Rogoźna do centrum Żor.

Miasto przystąpiło do opracowania dokumentacji projektowej kompleksowej budowy przedmiotowej drogi. Obecnie urząd jest w posiadaniu projektu i pozwolenia na budowę oświetlenia ulicy Wiedeńskiej. Inwestycja zostanie ujęta jako propozycja do budżetu na 2022 rok. Realizacja nawierzchni możliwa będzie po uzyskaniu niezbędnych decyzji i zgód. Do tego czasu nawierzchnia utrzymywana będzie w ramach bieżącego utrzymania – informuje Waldemar Socha.

Wiadomo również, że miasto stworzyło oświetlenie ulicy Belgradzkiej w pierwszej kolejności ze względu na to, że stanowi ono zasilanie całego układu oświetlenia Osiedla Europejskiego. W tym roku wykonany zostanie drugi etap obejmujący oświetlenie ulicy Londyńskiej, co umożliwi w etapie kolejnym kontynuację – podłączenie zasilania oświetlenia ulicy Wiedeńskiej.

Nawierzchnie asfaltowe na drogach wykonywane są sukcesywnie w miarę posiadanych środków finansowych. Ze względu na bardzo szybko rozwój terenów mieszkaniowych i przemysłowych miasto nie jest w stanie zaspokoić jednocześnie wszystkich potrzeb w zakresie budowy dróg – tłumaczy w odpowiedzi na interpelację Waldemar Socha.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    A gdzie droga,w Baranowicach ul Szoszowska?dziura na dziurze,o1993 roku koniec Ul.Szosziwskiej nie doczekał się jeszcze asfaltu, tylko,były sypane kamienie, żeby przejechal Rajd Wisła,potem jakieś sciepy drapane z Zorskich ulic .łatanie dziur, ktore nic nie daje.Jest koniec 2021.o oświetleniu to już Wogule nie ma co mówić

  • Dróżdż Zdzisław

    A ulica Lizbońska,Rzymska?Tutaj również są problemy z przejechaniem samochodem,tyle dziur w drodze.

  • D.

    A co z ulicą Londyńska na tymże osiedlu ? Ludzie mieszkają tam po 4 lata i nie ma nadal ani nawierzchni ani jednej lampy ! Jest ciemno i niebezpiecznie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.