Już 31 sierpnia w formule Białego Wieczoru odbędzie się uroczysty wernisaż, który będzie miał w sobie elementy plenerowego koncertu oraz kolacji z muzyką na żywo, a wszystko to odbędzie się na terenie odrestaurowanego dworca kolejowego w Żorach. Kolejnego dnia wyruszy specjalny pociąg wypełniony atrakcjami, który zabierze chętnych w wyjątkową podróż do Żar.
Obchody 140-lecia i 160-lecia Dworców Kolejowych w Żorach i Żarach
1 września przypada okrągła rocznica 140-lecia i 160-lecia uruchomienia dworców kolejowych w Żorach i Żarach, co miało kluczowe znaczenie dla rozwoju obu miast. W ramach projektu "Tory Kultury - Żory/Żary" realizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, odbędą się dwa wydarzenia.
31 sierpnia na terenie dworca kolejowego w Żorach odbędzie się Wernisaż wystawy fotograficznej i Biały Wieczór - plenerowy koncert i kolacja z muzyką na żywo. Podczas wernisażu wystąpią: Kwartet Smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej w Żorach, Żarski zespół wokalny “Charyzma” oraz Marcin Januszkiewicz z autorską interpretacją utworów Agnieszki Osieckiej. Tradycyjnie odbędzie się również zbiórka charytatywna PAMIĘTAjpomagamy, której bohaterem będzie młody mieszkaniec Żor - Aleksander Świerzko. W programie również quizy historyczne z wiedzy na temat Żor i Żar i obowiązkowo konkurs na najlepszą kreację, koniecznie białą, będącą uhonorowaniem ponad stuletniej historii żorskiego dworca, w duchu wybranej epoki.
W dniu rocznicy, 1 września, wyruszy pociąg specjalny, który zabierze mieszkańców Żor do Żar. Podczas podróży odbędzie się prelekcja historyczna oraz warsztaty artystyczne prowadzone przez żorską artystkę Annę Flagę. Uczestnicy stworzą unikatowe dzieła, które wręczą mieszkańcom Żar. Pociąg wyruszy o godz. 7:00 z Żor, przyjazd do Żar planowany jest ok. godz. 12:30. natomiast o godz. 14:00 rozpocznie się program artystyczny. Powrotny pociąg wyruszy w kierunku Żor o godz. 17:30. W programie: występ Zespołu Pieśni i Tańca SARI, Śląska Bajarka “Śląskie Lato”, Edukacja Regionalna, Koło Gospodyń Rowień Finał projektu w Żarach będzie okazją do prezentacji lokalnego dziedzictwa kulturowego obu społeczności. Wystąpią śląskie i łużyckie zespoły ludowe, odbędą się lekcje regionalizmu oraz prezentacje produktów regionalnych i elementów śląskiej godki.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, jednak obowiązują zapisy! Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do wcześniejszej rejestracji w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, ul. Dolne Przedmieście 1, 44-240 Żory. Tel.: +48 32 434 19 93 wew. 13, e-mail: mok@zory.pl.
Projekt "Tory Kultury - Żory/Żary" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.