Wiadomości z Żor

W Żorach ruszył cykl wykładów pt. "I can always say stop"

  • Dodano: 2018-10-25 10:30

Zapobieganie i zwalczanie przestępstw z nienawiści to główny cel projektu, który zainaugurowano wczoraj w Żorach. Dzięki współpracy jaką żorska komenda nawiązała z lokalnym Stowarzyszeniem Międzykulturowym MALOKA oraz Pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka ruszyły pierwsze warsztaty dla policjantów i młodzieży pt. "I can always say STOP".

W ubiegłym kwartale przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Żorach nawiązali współpracę z działającym w mieście Stowarzyszeniem Międzykulturowym MALOKA. Jednym z efektów ich spotkań było opracowanie lokalnego projektu skierowanego na zapobieganie i zwalczanie przestępstw z nienawiści, adresowanego głównie do młodzieży licealnej, ale także do policjantów.

Jego opracowanie autorzy poprzedzili dogłębną analizą "Planu działań Policji na lata 2018-2021 w zakresie przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na wyznaniowość" opracowanego w ramach działania Policyjnej Platformy Przeciw Nienawiści. Zaplanowali warsztaty dla policjantów oraz cykl warsztatów dla uczniów szkół średnich, których celem jest m.in. poznanie różnic międzykulturowych, zwyczajów panujących w innych krajach, ale przede wszystkim przełamanie stereotypów i wyeliminowanie uprzedzeń prowadzących m.in. do niepożądanych i często bezprawnych zachowań wobec osób przynależących do stereotypizowanej grupy.

Wczoraj w Komendzie Miejskiej Policji w Żorach odbyło się pierwsze ze spotkań – adresowane do policjantów ogniwa patrolowo-interwencyjnego, dzielnicowych i kryminalnych. Po przywitaniu uczestników mogli oni wysłuchać ciekawego wykładu, który wygłosił Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka. Mł. insp. Krzysztof Kazek nie tylko omówił zadania Policji w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępstw z nienawiści, ale i odniósł się do stereotypów i panujących w społeczeństwie uprzedzeń przez pryzmat coraz bardziej dostrzeganej wielokulturowości polskich miast.

Drugą część spotkania poprowadziła z kolei Anita Czerner-Lebedew z żorskiego Stowarzyszenia MALOKA. Etnolog i antropolog kultury, doradca międzykulturowy, podróżniczka, która miała okazję poznać tradycje panujące w wielu zakątkach świata. Prowadząca szczegółowo wyjaśniła czym jest kultura, jak ją postrzegamy i co w znaczący sposób wpływa na kształtowanie naszej świadomości na temat osób wywodzących się z odmiennych grup społecznych, czy będących obywatelami innych państw. Po żywej dyskusji na temat niemalże wszechobecnej wielokulturowości Pani Anita Czerner-Lebedew zaprosiła policjantów do udziału w ćwiczeniach, których celem było pokazanie w jaki sposób stereotypy wpływają na postrzeganie zwyczajów, czy zachowań ludzi we współczesnym społeczeństwie.

Zarówno Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka, jak i Prezes Stowarzyszenia Międzykulturowego MALOKA przytaczając przykłady sytuacji, z którymi policjanci mogą spotkać się podczas codziennej służby, wskazali na możliwe sposoby postępowania gwarantującego tym samym poszanowanie praw człowieka i ludzkiej godności.

W Żorach ruszył cykl wykładów pt. "I can always say stop"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również