Wiadomości z Żor

W Żorach pojawi się Karta Mieszkańca. Rabaty w obiektach sportu, rekreacji i kultury

  • Dodano: 2023-02-08 12:45

Żory wkrótce dołączą do grona miast województwa śląskiego, w których mieszkańcy mają prawo do zniżek podczas korzystania z obiektów sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych czy parkingów. Radni zatwierdzili oficjalnie powstanie Żorskiej Karty Mieszkańca.

Już nie tylko Katowice, Mikołów, Gliwice, Pszczyna czy Sosnowiec – wkrótce Żory znajdą się w grupie miast, których mieszkańcy będą korzystać ze specjalnych uprawnień, zniżek, rabatów i innych benefitów wynikających z posiadania Karty Mieszkańca. Podczas lutowej sesji Rady Miasta Żor radni podjęli decyzję w tej sprawie.

Program pn. „Żorska Karta Mieszkańca” umożliwi m.in. korzystanie z bezpłatnych poniedziałków w żorskim Aquarionie, Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach i Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Żorach wyłącznie przez mieszkańców naszego miasta. Poprzez Program zachęcamy mieszkańców do osiedlania się w naszym mieście i meldowania się w Żorach, licząc na wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców oraz zachęcenie ich do korzystania z żorskiej oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej. Realizacja programu winna wpłynąć na zwiększenie dochodów miasta z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych – czytamy w uzasadnieniu podjętej przez radnych uchwały.

Celem programu jest nie tylko wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców i rozwój miasta, ale poprzez zachęcenie mieszkańców do korzystania z żorskiej oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej promocję miasta jako miejsca atrakcyjnego do osiedlania się, a także do zameldowania się w mieście i płacenia w nim podatków.

Żorska Karta Mieszkańca będzie obejmować udogodnienia w zakresie korzystania z instytucji kultury, obiektów sportowych i rekreacyjnych, a także rozwijać ofertę turystyczną i wypoczynkową miasta.

Żorska Karta Mieszkańca wkrótce ruszy w mieście. Radni podjęli decyzję

Kto będzie mógł korzystać z udogodnień Żorskiej Karty Mieszkańca? Tak, jak w przypadku innych miast posiadających program uprawnione do zniżek i benefitów będą:

  • osoby zameldowane w Żorach na pobyt stały lub czasowy i rozliczające podatek dochodowy od osób fizycznych w Żorach oraz deklarujące w zeznaniu podatkowym, że ich miejscem zamieszkania są Żory;
  • osoby rozliczające podatek dochodowy od osób fizycznych w Żorach oraz deklarujące w zeznaniu podatkowym, że ich miejscem zamieszkania są Żory;
  • osoby w wieku od 18 do 25 lat zamieszkujące w Żorach, które kontynuują naukę w Żorach, nie rozliczają podatku dochodowego od osób fizycznych w Żorach (brak dochodów) i pozostają na utrzymaniu rodziców/opiekunów posiadających prawo do otrzymania Żorskiej Karty Mieszkańca;
  • osoby do 26 roku życia zamieszkujące w Żorach, które nie kontynuują nauki i są zwolnione z odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych;
  • osoby przebywające w całodobowej placówce pomocy społecznej w Żorach.

Karta zyska formę plastikowej karty i wygodnej aplikacji mobilnej.

W przypadku osób zameldowanych na stałe w Żorach karta zachowa ważność przez 5 lat, dla osób zameldowanych czasowo – do zakończenia meldunku, a wobec osób, które nie są zameldowane, ale rozliczają w Żorach podatek od osób fizycznych okres ważności karty to rok. Żorska Karta Mieszkańca będzie wydawana bezpłatnie.

Po zatwierdzeniu listy zniżek i ulg w instytucjach i obiektach należących do miasta, władze Żor zamierzają docelowo pozyskać do programu podmioty prywatne, by wprowadzić ich ofertę w niższych cenach dla mieszkańców Żor.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również