Wiadomości z Żor

W zabytkowych kamienicach powstaną nowe mieszkania socjalne

  • Dodano: 2020-12-10 11:15

16 nowych, komfortowych mieszkań socjalnych powstanie w Żorach, dzięki realizacji projektu pn. „Remont zabytkowych kamienic przy ul. Pszczyńskiej 9 i ul. Dworcowej 7 wraz z możliwością przeznaczenia ich na cele społeczne”.

Miasto pozyskało na ten cel ponad 4 miliony złotych!

Dwie zabytkowe kamienice, zlokalizowane przy ul. Pszczyńskiej 9 i ul. Dworcowej 7 w Żorach już niedługo odzyskają dawny blask. Wszystko dzięki pozyskanemu przez Miasto dofinansowaniu na realizację projektu pn. „Remont zabytkowych kamienic przy ul. Pszczyńskiej 9 i ul. Dworcowej 7 wraz z możliwością przeznaczenia ich na cele społeczne”.

Chcemy, aby te kamienice nie tylko pięknie wyglądały, ale przede wszystkim służyły naszym mieszkańcom. Będą one przeznaczone na cele społeczne, ponieważ powstanie w nich w sumie aż 16 mieszkań socjalnych. Zostaną one przeznaczone między innymi dla uczestników projektów, realizowanych przez miasto, których celem jest reintegracja społeczna i zawodowa tych mieszkańców Żor, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i chcą z niej wyjść – mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Projekt, wynikający wprost z Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory do 2023 roku, będzie w ten sposób łączył rewitalizację architektoniczną oraz rewitalizację społeczną.

Gdzie jest planowany remont?

W ramach realizacji tego przedsięwzięcia, planowany jest kompleksowy remont kamienicy przy ul. Pszczyńskiej 9 oraz remont i przebudowa kamienicy przy ul. Dworcowej 7, wraz z zagospodarowaniem terenu wokół obu tych zabytkowych budynków. Pozwoli to na stworzenie 10 komfortowych mieszkań socjalnych w budynku przy ul. Pszczyńskiej i 6 kolejnych mieszkań w budynku przy ul. Dworcowej. 

Budynki w całości będą miały funkcję mieszkalną. Warto dodać, że w kamienicy przy ul. Dworcowej dobudowana zostanie nowa część budynku, mieszcząca schody, pochylnią oraz windę. Dzięki temu zostanie on przystosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się – podkreśla Adrian Lubszczyk, Kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu.

Po zakończeniu prac, wyremontowane kamienice będą bazą infrastrukturalną dla innych projektów, realizujących cele Europejskiego Funduszu Społecznego, związanych z włączeniem społecznym i zwalczaniem ubóstwa, które realizowane są w naszym mieście z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020.

Na realizację projektu pn. „Remont zabytkowych kamienic przy ul. Pszczyńskiej 9 i ul. Dworcowej 7 wraz z możliwością przeznaczenia ich na cele społeczne” Miasto Żory pozyskało dofinansowanie w wysokości 4 091 274,05 zł, z czego 3 651 352,11 zł to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wartość dofinansowania uzupełni wsparcie ze środków budżetu państwa w wysokości 439 921,94 zł. Całkowity koszt projektu to 4 480 036,10 zł , a jego realizacja przewidziana jest w terminie do 31 maja 2022 roku.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.