Wiadomości z Żor

W zabytkowych kamienicach powstaną nowe mieszkania socjalne

  • Dodano: 2020-12-10 11:15

16 nowych, komfortowych mieszkań socjalnych powstanie w Żorach, dzięki realizacji projektu pn. „Remont zabytkowych kamienic przy ul. Pszczyńskiej 9 i ul. Dworcowej 7 wraz z możliwością przeznaczenia ich na cele społeczne”.

Miasto pozyskało na ten cel ponad 4 miliony złotych!

Dwie zabytkowe kamienice, zlokalizowane przy ul. Pszczyńskiej 9 i ul. Dworcowej 7 w Żorach już niedługo odzyskają dawny blask. Wszystko dzięki pozyskanemu przez Miasto dofinansowaniu na realizację projektu pn. „Remont zabytkowych kamienic przy ul. Pszczyńskiej 9 i ul. Dworcowej 7 wraz z możliwością przeznaczenia ich na cele społeczne”.

Chcemy, aby te kamienice nie tylko pięknie wyglądały, ale przede wszystkim służyły naszym mieszkańcom. Będą one przeznaczone na cele społeczne, ponieważ powstanie w nich w sumie aż 16 mieszkań socjalnych. Zostaną one przeznaczone między innymi dla uczestników projektów, realizowanych przez miasto, których celem jest reintegracja społeczna i zawodowa tych mieszkańców Żor, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i chcą z niej wyjść – mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Projekt, wynikający wprost z Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory do 2023 roku, będzie w ten sposób łączył rewitalizację architektoniczną oraz rewitalizację społeczną.

Gdzie jest planowany remont?

W ramach realizacji tego przedsięwzięcia, planowany jest kompleksowy remont kamienicy przy ul. Pszczyńskiej 9 oraz remont i przebudowa kamienicy przy ul. Dworcowej 7, wraz z zagospodarowaniem terenu wokół obu tych zabytkowych budynków. Pozwoli to na stworzenie 10 komfortowych mieszkań socjalnych w budynku przy ul. Pszczyńskiej i 6 kolejnych mieszkań w budynku przy ul. Dworcowej. 

Budynki w całości będą miały funkcję mieszkalną. Warto dodać, że w kamienicy przy ul. Dworcowej dobudowana zostanie nowa część budynku, mieszcząca schody, pochylnią oraz windę. Dzięki temu zostanie on przystosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się – podkreśla Adrian Lubszczyk, Kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu.

Po zakończeniu prac, wyremontowane kamienice będą bazą infrastrukturalną dla innych projektów, realizujących cele Europejskiego Funduszu Społecznego, związanych z włączeniem społecznym i zwalczaniem ubóstwa, które realizowane są w naszym mieście z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020.

Na realizację projektu pn. „Remont zabytkowych kamienic przy ul. Pszczyńskiej 9 i ul. Dworcowej 7 wraz z możliwością przeznaczenia ich na cele społeczne” Miasto Żory pozyskało dofinansowanie w wysokości 4 091 274,05 zł, z czego 3 651 352,11 zł to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wartość dofinansowania uzupełni wsparcie ze środków budżetu państwa w wysokości 439 921,94 zł. Całkowity koszt projektu to 4 480 036,10 zł , a jego realizacja przewidziana jest w terminie do 31 maja 2022 roku.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.