Wiadomości z Żor

W tegorocznym Rankingu Samorządów Żory uplasowały się dopiero na 42. miejscu

  • Dodano: 2019-10-01 13:45, aktualizacja: 2019-10-01 15:30

W tegorocznym 15. Rankingu Samorządów opublikowanym przez "Rzeczpospolitą" Żory uplasowały się dopiero na 42. miejscu.

Ranking Samorządów jest organizowany od 15 lat

Jego twórcą jest dziennik "Rzeczpospolita", a kryteria oceny ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Celem Rankingu Samorządów jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Ocenie twórców rankingu podlegały wszystkie polskie miasta, z wyłączeniem Warszawy.

W kategorii miast na prawach powiatu Żory zajęły 42. miejsce

W kategorii miast na prawach powiatu Żory zajęły 42. miejsce (na 65 możliwych). Wyższe miejsca w rankingu zajęły takie miasta jak: Gliwice, Ruda Śląska czy Katowice. Zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu został Sopot. Drugie miejsce przypadło w tym roku Rybnikowi, a trzecie – Zielonej Górze, zwycięzcy ubiegłorocznego Rankingu Samorządów.

W rankingu znalazło się wiele śląskich miast m.in.:

Celem rankingu jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego. Trwałość społeczna obejmuje te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Autorzy rankingu biorą tu pod uwagę zarówno "twarde" dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) i wymierne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też działania w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego (np. budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi). Z kolei trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych.

Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia Rankingu Samorządów są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje udzielone przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

W tegorocznym Rankingu Samorządów Żory uplasowały się dopiero na 42. miejscu


Źródło: Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również