Wiadomości z Żor

W PGG na pracowników czekają podwyżki. Górnicy otrzymają pensje wyższe o ponad 15 proc.

  • Dodano: 2023-02-20 14:15

Przedstawiciele związków zawodowych i zarząd Polskiej Grupy Górniczej 15 lutego doszli do porozumienia w sprawie podwyżek płac. Wzrost wynagrodzeń ma wynieść 15,4 proc. To średnioroczny wskaźnik inflacji w 2022 roku i dodatkowym jednym punktem procentowym.

Po wprowadzeniu podwyżek średnie wynagrodzenie w Polskiej Grupie Górniczej (a także Węglokoksie, w którym analogiczne porozumienie wynegocjowano wcześniej) ma wynieść 12 107 zł brutto. Rozmowy, do których doszło w środę 15 lutego potrwały kilkadziesiąt minut – oprócz przedstawicieli związków zawodowych i władz PGG wziął w nich udział również Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Zgodnie z aneksem do umowy społecznej podwyżki wyniosą dokładnie 15,4 proc. To odpowiednik wysokości średniorocznego wskaźnika inflacji w 2022 roku powiększony o jeden punkt procentowy. Podczas negocjacji ustalono również kwotę bazową, od której liczone będą podwyżki. Podjęto decyzję zgodną z postulatami związkowców o zwiększeniu jej o jednorazowe dodatki inflacyjne, które wypłacono w ubiegłym roku.

Ustalono podwyżki w PGG. Średnie wynagrodzenie dojdzie do ponad 12 tys. zł

To oznacza, że średniówka za zeszły roku wyniesie 10 492 zł brutto. Po podwyżce średnie wynagrodzenie w PGG wyniesie 12 107 zł brutto – informuje Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80” na Facebooku.

We wtorek 21 lutego ma dojść do rozmów strony związkowej z zarządem PGG w sprawie ustalenia sposobu wypłaty podwyżek górnikom w pierwszym półroczu. Wiadomo już, że wzrost wynagrodzeń w wypłacie wynagrodzeń ma zostać wprowadzony od 1 lipca 2023 r. – będąc pokłosiem wdrożenia jednolitego systemu wynagradzania w całej spółce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również