Wiadomości z Żor

W nowoczesnej pracowni szkolą mistrzów chemii i biologii

  • Dodano: 2019-06-17 11:30

Liczne tytuły finalistów w ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach z biologii, chemii oraz ekologii – to sukcesy osiągnięte w ostatnich miesiącach przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Żorach.

Wśród młodych mistrzów nauk przyrodniczych szczególnie wyróżnia się uczeń III klasy gimnazjum - Daniel Ściana.

Nauki przyrodnicze to specjalność uczniów SP 16

Swoje wysokie umiejętności i ogromną wiedzę regularnie potwierdzają na ogólnopolskiej arenie, biorąc udział w różnych konkursach. Sukcesy młodzieży to efekt świetnej pracy nauczycieli, korzystających z możliwości, jakie stwarza im nowoczesne Laboratorium Nauki.

Pracownia powstała w naszej szkole trzy lata temu, dzięki dużemu zaangażowaniu i wsparciu władz miasta. Dzięki temu udało się pozyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Powstanie Laboratorium Nauki było impulsem, który dał młodzieży szansę na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań z zakresu fizyki, chemii czy biologii - mówi Grażyna Piwowarczyk, nauczycielka chemii w Szkole Podstawowej nr 16. - Mamy wielu zdolnych uczniów. Wraz z innymi nauczycielami staramy się rozpalać w nich zainteresowanie nauką oraz poświęcać im czas, a to później przynosi efekty w postaci doskonałych wyników w konkursach - dodaje Grażyna Piwowarczyk.

W świetnie wyposażonej szkolnej pracowni wykonywane są różne doświadczenia, pokazujące młodym ludziom jak fascynujący może być świat nauki. Dzięki ciekawym lekcjom wielu uczniów zainteresowało się naukami przyrodniczymi i chcę wiązać z nimi swoją przyszłość.

Jedną z takich osób jest Daniel Ściana

Eksperymenty wykonywane na lekcjach sprawiły, że już od początku pierwszej klasy gimnazjum zainteresowałem się chemią. Pamiętam, że wrażenie zrobiło na mnie doświadczenie, w którym w wyniku reakcji mieliśmy otrzymać wodorotlenek miedzi (II) - mówi młody żorzanin. - Szybko zacząłem chodzić na kółko chemiczne i pogłębiać swoją wiedzę. Wcześniej bardzo interesowała mnie matematyka, a chemia okazała się świetnym połączeniem wiedzy oraz obliczeń - dodaje.

Zainteresowanie naukami przyrodniczymi przełożyło się na starty w licznych konkursach. W roku szkolnym 2018/2019 Daniel wziął udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Chemii. Uczeń SP 16 doskonale zaprezentował się w etapie szkolnym, a następnie rejonowym, gdzie zdobył ponad 85% możliwych punktów i jako jedyny reprezentant Żor zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.

Pytania w trzecim etapie znacznie wykraczały poza materiał, którego uczymy się w szkole. Sięgałem więc po inne książki, które pomogły mi w przygotowaniach. Szczególnie trudne były obliczenia - mówi Daniel Ściana.

W przygotowaniach uczniowi pomagała Grażyna Piwowarczyk, która podczas licznych dodatkowych zajęć wyjaśniała młodemu pasjonatowi chemii interesujące go zagadnienia.

Mamy bardzo dobrych nauczycieli, którzy się nami interesują i starają się udzielić odpowiedzi na każde nasze pytanie - podkreśla Daniel Ściana.

W finałowym etapie konkursu żorzanin spisał się bardzo dobrze uzyskując tytuł finalisty! Warto podkreślić, że tytuł ten otrzymują uczniowie, którzy zdobędą minimum 30% punktów, zaś by zostać laureatem trzeba zdobyć minimum 90% punktów.

W kończącym się roku szkolnym Daniel Ściana odniósł także sukcesy w konkursach związanych z ekologią. Najpierw został finalistą Turnieju Wiedzy Ekologicznej XXVI „Tygodnia Ziemi”, w którym zajął 5 miejsce w województwie, a następnie sięgnął po tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko-Planeta”, w którym zajął 6 miejsce w kraju w kategorii „Junior”.  W konkursie „Eko-Planeta” świetnie zaprezentowali się także inni uczniowie SP 16. W tej samej kategorii tuż za swoim kolegą, bo na 7 miejscu uplasowała się Wiktoria Orzechowska. Natomiast w kategorii „Adept”, skierowanej do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych miejsca od 5-7 zajęły kolejno: Martyna Wituła, Kamila Obrycka oraz Klaudia Frydrych. Warto podkreślić, że w konkursie „Eko-Planeta” wzięło udział ponad 11 tysięcy uczestników z całego kraju!

Przygotowania do startu w tych konkursach trwały właściwie przez dwa lata. W tym czasie wiele się nauczyłem oraz dowiedziałem się ciekawych rzeczy z zakresu ekologii, które można wykorzystać w codziennym życiu, by chronić środowisko. Teraz przyszły tego efekty – opowiada Daniel Ściana. - Kończę szkołę, ale chcę dalej rozwijać się w kierunku nauk przyrodniczych. Od września będę uczył się w żorskiej „Miarce”, a po maturze moim celem jest medycyna - dodaje. Daniel marzy, by w przyszłości zostać ortopedą. - To bardzo interesująca dziedzina medycyny, bo nie zajmuje się małymi cząstkami, tylko dużymi partiami ciała. Co ważne pozwala pomagać ludziom, a właśnie to chciałbym robić -  podkreśla młody żorzanin.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.