Wiadomości z Żor

Uroczyste otwarcie nowej hali oraz nowego budynku Zespołu Szkół Specjalnych [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-09-20 08:30, aktualizacja: 2023-09-20 08:49

Jest nowoczesna, funkcjonalna i przyjazna dzieciom. Wczoraj oficjalnie otwarto filię żorskiego Zespołu Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty, w pełni przystosowaną dla osób z niepełnosprawnościami. Nauczycieli, podopiecznych szkoły i ich rodziców z pewnością najbardziej cieszy otwarcie pięknej, pełnowymiarowej sali gimnastycznej!

Nowa siedziba Zespołu Szkół Specjalnych

Dzieci, młodzież oraz nauczyciele mogą już w pełni korzystać z nowej siedziby szkoły, która częściowo już w zeszłym roku służyła uczniom tej wyjątkowej placówki. Teraz do ich dyspozycji jest już także nowoczesna hala sportowa. Podczas wczorajszej ceremonii, Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory wraz z Edytą Wesołowską – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych przecięli symboliczną wstęgę. W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in.: Radni Rady Miasta Żory – Jolanta Hrycak, Małgorzata Celińska, Arkadiusz Kuś, Mieczysław Jakubowski i Krzysztof Mentlik, a także Daniel Wawrzyczek – Zastępca Prezydenta Miasta Żory, Anna Szelka - Sekretarz Miasta Żory, Marek Utrata – Dyrektor MOSiR Żory oraz naczelnicy i pracownicy Urzędu Miasta Żory. Ceremonii towarzyszyły występy utalentowanych uczniów szkoły, którzy wraz z opiekunami zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne i sportowe.

Radości z otwarcia nowych budynków nie kryła dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty. - Nowa siedziba szkoły była bardzo potrzebna ze względu na rosnącą z każdym rokiem ilość uczniów. Od września mają oni do dyspozycji salę gimnastyczną, wygodne szatnie, a poza tym salę do bocce, siłownię, salę do hydroterapii, salę do ćwiczeń ze sprzętem rehabilitacyjnym, więc mają idealne warunki do tego, aby poprawiać sprawność ruchową oraz rozwijać swoje sportowe pasje – mówi Edyta Wesołowska – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych.

O tym jak ważna jest to inwestycja dla całej społeczności ZSS oraz naszego Miasta mówił Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.  

- Dzięki naszym działaniom społeczność Zespołu Szkół Specjalnych zyskała wspaniałe obiekty. Pani Dyrektor podkreśliła, że nowoczesne, dobrze wyposażone budynki wspierają rozwój dzieci i młodzieży i pomagają im przystosować się do życia we współczesnym świecie. Podopieczni tej placówki wymagają naszego szczególnego wsparcia i troski. Dziś uczyniliśmy kolejny duży krok,  żeby wspomóc właśnie te dzieci i młodzież, które muszą przygotować się do życia i starać się być jak najbardziej samodzielnymi – powiedział podczas otwarcia Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory. – Niech te budynki Wam jak najlepiej służą, niech Was wspierają w pracy, a dzieci w rozwoju i przygotowaniu do dorosłego życia – dodał Prezydent Żor.

Budynek byłej biblioteki został kompleksowo wyremontowany i przystosowany dla potrzeb uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych. Powstała winda przeznaczona do korzystania m.in. przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Wyremontowane zostały piętro budynku, klatki schodowe oraz toalety. Dobudowano klatkę schodową wraz z pomieszczeniami. Ponadto, do istniejącego obiektu dobudowany został dwukondygnacyjny budynek, w którym powstała wyczekiwana przez szkolną społeczność sala gimnastyczna wraz z zapleczem, składającym się z dwóch szatni z łazienkami i prysznicami, magazynu sprzętu sportowego, pokoju dla nauczycieli z łazienką oraz siłowni dla sześciu stanowisk. W nowej siedzibie ZSS oprócz pomieszczeń typowo dydaktycznych znalazły się również specjalistyczne pracownie, takie jak sala rehabilitacyjna, sala do hydroterapii, sala snoezelen, sala relaksacji z koloroterapią i aromaterapią, a także sala zabaw ruchowych dla najmłodszych.

Pomiędzy dwoma budynkami powstał łącznik, w którym znajduje się główne wejście do budynku. Zaprojektowano też pochylnie umożliwiające wejście do szkoły osób z niepełnosprawnościami, a na ogrodzonym terenie szkoły pojawiły się ławki.

Koszt inwestycji wyniósł 13 406 957,83 zł, z czego zdecydowaną większość stanowią środki z budżetu Miasta Żory. Na ten cel wykorzystano też środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 408 393,32 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również