Wiadomości z Żor

Sprawdźcie, kiedy należy przestawić zegarki z czasu letniego na zimowy!

 • Dodano: 2019-10-22 10:00

Przed nami zmiana czasu na zimowy. Kiedy przesuwamy wskazówki zegarków? Sprawdźcie!

Zmiana czasu na zimowy w 2019 odbędzie się w nocy z soboty, 26 października na niedzielę, 27 października. Wówczas to cofniemy wskazówki zegarków z godziny 3 na 2. To dobra wiadomość, dla tych, którzy lubią spać.

Ciekawostki

 • Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie.
   
 • W Azji zegarki przestawiają mieszkańcy Izraela, Syrii i Iranu, natomiast Japonia, Chiny i Indie odrzucają takie rozróżnienie. W Afryce czas zmieniają Marokańczycy i Libijczycy. Ameryka Południowa uznaje podział czasu na letni i zimowy jedynie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Paragwaju.
   
 • W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej.
   
 • Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku.
   
 • Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Obecnie jest to ostatnia niedziela października.
   
 • Krajem, który zapoczątkował zwyczaj zmiany czasu, były Niemcy (w 1916 roku). Podczas I wojny światowej chciano w ten sposób zaoszczędzić paliwo, służące do produkcji energii elektrycznej.

Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?

Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w UE powinien zostać zniesiony. Na początku marca w głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r.

W Polsce ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Z danych ministerstwa wynika, że zdecydowana większość preferuje czas letni. Jeśli zostanie wybrana taka opcja, to zimą rano będzie dłużej ciemno.

Polski rząd - po zorganizowaniu konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - przychyla się do tego, by pozostać przy czasie letnim.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również