Wiadomości z Żor

Spotkanie z Joanną Bator w żorskiej bibliotece

  • Dodano: 2023-09-22 08:15, aktualizacja: 2023-09-22 08:35

Miejska biblioteka Publiczna w Żorach zaprasza na spotkanie z Joanną Bator "O pożytkach ze smutku" w Noc Bibliotek 7.10.2023 o godzinie 20:00. Spotkanie poprowadzi Marek Mikołajec.


JOANNA BATOR pisarka, publicystka, eseistka, podróżniczka, antropolog kultury, nauczycielka akademicka.

Jako stypendystka programu Tempus, Fundacji Kościuszkowskiej i rządu japońskiego pracowała na uniwersytetach w Londynie, Nowym Jorku i w Tokio. Obecnie wykłada na Wydziale Kultury Japonii w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Znana także z artykułów zamieszczanych w "National Geographic" i "Voyage".

Laureatka nagrody im. Beaty Pawlak, przyznawanej za książki z dziedziny antropologii, za "Japoński wachlarz" (2004). Książka ta otrzymała również poznańską Nagrodę Wydawców. Pisarka otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike za książki "Piaskowa góra" oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

Pierwsza powieści Joanny Bator "Kobieta" (2002) – chętnie uznawana jest  za manifest feministyczny.  

Pisarstwo Joanny Bator, warto rozpatrywać jako projekt antropologiczny, w którego centrum, jako zasadnicze wartości, znajdują się mobilność oraz chęć zrozumienia Innego.

Za książkę "Ciemno, prawie noc" otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2013.

W 2014 roku ukazał się zbiór reporterskich szkiców opowiadających o życiu Europejki w Japonii pod tytułem "Rekin z parku Yoyogi".

Joanna Bator była jedną z twórczyń, które brały udział w projekcie "Erotica 2022" – wyprodukowanej przez Netflix antologii filmowej. W ramach projektu reżyserki i pisarki napisały filmowe wizje dotyczące kobiecej erotyki w przyszłości. Bator napisała we współpracy z Katarzyną Adamik scenariusz do segmentu "Mocno", w którym w głównej roli wystąpiła Agnieszka Żulewska.

Spotkanie z Joanną Bator w żorskiej bibliotece

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również