Wiadomości z Żor

Rzeźba "Ławeczka Bimlera" stanęła przy ul. Klimka w Żorach! [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-09-29 08:00, aktualizacja: 2023-09-29 08:14

Na Placu Klimka uroczyście odsłonięto rzeźbę „Ławeczka Bimlera”. To część projektu Muzeum Miejskiego w Żorach pn. „Porozmawiajmy o tożsamości”. Rzeźba – odlew w brązie – powstała w pracowni artysty rzeźbiarza Tomasza Wenklara z Tychów.

Rozgość się na ławeczce w towarzystwie profesora Bimlera!

Dedykowana uznanemu żorskiego malarzowi, Fritzowi Augustowi Bimlerowi „Ławeczka”, stanęła przy pięknie odremontowanej ul. Klimka. Lokalizacja jest nieprzypadkowa i nawiązuje do namalowanej przez tego artystę akwareli, przedstawiającej kościół pw. św. Filipa i Jakuba, który znajduje się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach. Obok rzeźby widnieje tablica pamiątkowa oraz tabliczka tyflograficzna dla niewidomych, poświęcona artyście oraz rzeźbie, wraz z opisem. Uroczystego odsłonięcia rzeźby dokonali Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha oraz Przewodniczący Rady Miasta Żory Piotr Kosztyła.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem ten obraz w latach 90. już wtedy myślałem o tym, aby go wykorzystać. Dlaczego? Otóż to jest jedyny obraz Profesora Bimlera, który przedstawia bardzo konkretne miejsce w Żorach. Tym bardziej, że to miejsce z akwareli istnieje do dnia dzisiejszego. Dzięki temu, siadając obok Profesora, możemy poczuć się jak za dawnych czasów, gdy tworzył to dzieło - stwierdził dr Lucjan Buchalik - Dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.

Prof. Fryderyk Bimler urodził się w Żorach 22 sierpnia 1890 roku

Potem jego artystyczna dusza zawiodła go do Monachium, gdzie podjął studia w Królewskiej Akademii Bawarskiej.  Po ich ukończeniu przyjechał w 1921 roku do Chorzowa i zaczął uczyć w gimnazjum humanistycznym, a w 1925 roku otrzymał tytuł profesora. W Chorzowie tworzył przez 32 lata. Przed wojną profesor wiele podróżował, co znalazło odbicie w jego pracach przedstawiających pejzaże z Włoch, Palestyny, Egiptu, Szwecji, Norwegii, Brazylii, w której w 1939 roku mieszkał przez niespełna pół roku. Z wielką miłością malował również Śląsk.

Gdy dowiedziałem się o tym pomyśle, postać profesora Bimlera była dla mnie wielką niewiadomą. W związku z tym ta praca była dla mnie procesem poznawania. Zapoznawałem się z jego akwarelami, rysunkami, portretami i wtedy odkrywał się przede mną prawdziwy artysta, którego mogłem odtworzyć w formie rzeźby - mówił Tomasz Wenklar - Twórca rzeźby Ławeczki Bimlera, artysta rzeźbiarz.

„Ławeczka Bimlera” jest pierwszym krokiem, do realizacji planu, zakładającego wprowadzenie w przestrzeń starego miasta rzeźb, które pokazywać będą postaci zwykłych mieszkańców, rzemieślników i artystów, którzy nadali temu miejscu charakter i dzięki którym może ono nadal inspirować. Rzeźba autorstwa Tomasza Wenklara dokumentuje postać artysty wywodzącego się z Żor, który z miasta wyjechał, ale pozostawił w swoich pracach jego obraz i charakter.

Rzeźba „Ławeczka Bimlera” zapowiada grupę rzeźbiarską „W drodze do szkoły”, której bohaterką jest Stephanie Zweig opowiadająca o losach swojej rodziny zmuszonej do emigracji do Afryki i kontakcie z tamtejszymi kulturami. Oba projekty są odzwierciedleniem muzealnych programów wystawienniczo-naukowych o tych samych tytułach i realizują koncepcję wyjścia ekspozycji poza mury instytucji i partycypację w codziennym życiu lokalnej społeczności z zachowaniem naukowego i artystycznego komentarza - mówi Anna Flaga - Specjalista ds. promocji Muzeum Miejskiego w Żorach, artystka, graficzka i kuratorka, doktor sztuki.

Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 174 tys. zł, z czego dofinansowanie stanowi 156 600 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również