Wiadomości z Żor

Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

  • Dodano: 2023-12-01 14:45

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że na terenie części województwa śląskiego, w tym w Żorach wystąpił 3 poziom ostrzegania dla zanieczyszczenia powietrza.

Zła jakość powietrza w Żorach

Ze względu na poziom pyłu zawieszonego PM10 jakość powietrza w Żorach jest dzisiaj bardzo zła, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych!

Występuje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego – 150 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Ostrzeżenie o bardzo złej jakości powietrza obowiązuje w piątek, 1 grudnia od godz. 09:00 do godz. 24:00.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Zalecane jest ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza jeśli odczuwamy pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła. Należy ograniczyć wietrzenie pomieszczeń oraz unikać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również