Wiadomości z Żor

Ruszyły zwroty pieniędzy wpłaconych przez podróżnych na wycieczki, które nie odbyły się po

  • Dodano: 2020-10-06 09:30

1 października weszła w życie ustawa, która umożliwi zwrot środków wpłaconych przez klientów organizatorom za wycieczki odwołane z powodu pandemii. Zgodnie z jej przepisami obsługę wniosków składanych przez podróżnych oraz ich weryfikację na podstawie danych przesyłanych przez organizatorów imprez turystycznych będzie prowadził Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Składanie wniosków możliwe będzie wyłącznie poprzez stronę Funduszu, za pomocą uprzednio założonego konta użytkownika.

Ustawa umożliwiająca podróżnym zwrot środków za imprezy odwołane z powodu zagrożenia epidemicznego dotyczy podróżnych, którzy nie otrzymali do tej pory zwrotu środków od organizatora imprezy turystycznej, nie otrzymali w zamian vouchera, nie skorzystali z procedury „charge back”, nie otrzymali w zamian innej imprezy od organizatora i nie odebrali gotówki od agenta lub organizatora.

Do złożenia wniosku są zatem uprawnieni podróżni, którzy nie otrzymali dotychczas żadnej rekompensaty za imprezę odwołaną z powodu pandemii. Zgodnie z treścią ustawy podróżni, którzy wystąpią o zwrot wpłaconych środków, będą musieli skorzystać z systemu teleinformatycznego utrzymywanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aby skorzystać z możliwości zwrotu środków trzeba założyć konto w portalu prowadzonym przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, a następnie wypełnić wniosek dostępny wyłącznie na koncie użytkownika. Z powodu zagrożenia epidemicznego nie jest możliwa obsługa osobista podróżnych, ani obsługa tradycyjnej poczty.

Podróżni mogą uzyskać niezbędne informacje dzwoniąc na infolinię. Jest ona dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach  8:00 – 20:00 pod numerem telefonu 22 445 12 34 lub 22 255 23 23.

Na portalu Funduszu przygotowano również specjalną sekcję tematyczną

Będą w niej publikowane informacje związane ze zwrotami środków. W sekcji można znaleźć i pobrać instrukcję zakładania konta, a także zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Znajduje się tam również treść ustawy regulującej zwrot środków z tytułu imprez odwołanych przez zagrożenie pandemiczne oraz informacje dla przedsiębiorców turystycznych. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.