Wiadomości z Żor

Rozpoczęła się ogólnopolska kampania „Prowadzę, jestem trzeźwy”

  • Dodano: 2024-11-06 07:45, aktualizacja: 2024-11-06 08:27

Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej pod hasłem „Prowadzę, jestem trzeźwy”. Jej celem jest zachęcenie do odpowiedzialnej postawy za kierownicą oraz zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Jak pokazują policyjne statystyki, codziennie na drogach województwa śląskiego funkcjonariusze zatrzymują kilkudziesięciu kierowców pod wpływem alkoholu.

Znani wspierają akcję

Do kampanii włączyli się popularni aktorzy Michał Czernecki i Bartosz Waga oraz dziennikarz radiowy Jarosław Juszkiewicz, którzy swoim zaangażowaniem chcą przypomnieć społeczeństwu o wartości trzeźwości na drodze. Kampania „Prowadzę, jestem trzeźwy” prowadzona jest w ramach programu edukacyjnego „Trzeźwość”, który zainicjowano w 1999 roku, a samo hasło kampanii jest obecne od 2006 roku.

Media, warsztaty i spotkania

Kampania obejmuje emisję spotów w mediach społecznościowych, telewizji i radiu, a także warsztaty i spotkania z ekspertami, którzy uświadamiają o skutkach jazdy pod wpływem alkoholu. Szczególny nacisk kładzie się na działania w okresach wzmożonego ruchu, jak święta i weekendy.

Alarmujące statystyki na śląskich drogach

W 2024 roku na drogach Śląska odnotowano ponad 700 zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierowców. Niestety, w tych wypadkach zginęło 11 osób, a prawie 60 zostało rannych. Podczas tegorocznych Wszystkich Świętych policjanci ujawnili aż 70 nietrzeźwych kierowców.

Odpowiedzialność społeczna i bezpieczeństwo

Kampania prowadzona jest przez Fundację Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka we współpracy z Województwem Śląskim i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Partnerem merytorycznym projektu jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Finansowanie zapewnia budżet Województwa Śląskiego w ramach Programu przeciwdziałania uzależnieniom.

Apel o bezpieczeństwo na drodze

Pamiętajmy, że każda ilość alkoholu wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu, co przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policja apeluje także do rodzin i znajomych kierowców – nie bądźmy obojętni na sytuacje, w których inni kierowcy mogą stwarzać zagrożenie. Zakaz prowadzenia pod wpływem alkoholu obejmuje także rowery, hulajnogi elektryczne i inne urządzenia transportu osobistego. Wysokie kary za łamanie przepisów powinny działać odstraszająco.

Przypominamy też, że zakaz jazdy pod wpływem alkoholu dotyczy także użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Za jazdę w stanie nietrzeźwości narażamy się na mandat w wysokości 2500 złotych, a w stanie po użyciu alkoholu 1000 złotych. - przypomina Śląska Policja.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również