Wiadomości z Żor

Razem zadbajmy o bezpieczeństwo w czasie świąt

  • Dodano: 2020-12-22 07:30, aktualizacja: 2020-12-22 07:35

Już niebawem Święta Bożego Narodzenia - czas spędzony przy wigilijnym stole, wcześniej zaś okres przedświątecznej gorączki związanej z zakupami.

W tym okresie warto pamiętać o swoim bezpieczeństwie

Aby nadchodzące chwile, zwłaszcza te spędzone na poszukiwaniu prezentów dla bliskich i robieniu zakupów minęły spokojnie i bezpiecznie, warto skorzystać z kilku praktycznych porad. Pamiętajmy także, że jak co roku w okresie świąt nad Państwa bezpieczeństwem czuwać będą policjanci.

Tradycyjnie w okresie przedświątecznym na drogach w całej Polsce pojawi się więcej patroli ruchu drogowego. Będą one widoczne na wylotówkach i trasach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tych, w których może dochodzić do łamania przepisów. Stróże prawa będą kontrolowali prędkość z jaką poruszają się pojazdy, a także ich stan techniczny, dlatego też najlepiej sprawdzić jeszcze przed wyruszeniem w podróż, czy auto jest przygotowane do jazdy. Odpowiedzialny kierowca powinien zwrócić uwagę na to, czy wszystkie światła są sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny w pojeździe są uzupełnione. Policjanci ruchu drogowego będą również sprawdzać trzeźwość kierowców i sposób w jaki podróżują pasażerowie, zwłaszcza dzieci.

Planując podróż samochodem, uwzględnijmy możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne i zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Pamiętajmy, by w trakcie dłuższej jazdy robić co najmniej kilkunastominutowe przerwy. Zatrzymujmy się zawsze w bezpiecznych miejscach – na wyznaczonych parkingach, przy motelach czy na stacjach paliw.

Zostawiając nasze domy lub mieszkania puste, pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem i wodą. Sprawdźmy, czy drzwi i okna (w budynkach wolnostojących również dachowe i piwniczne) są zamknięte, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Pomyślmy o zainstalowaniu alarmu, a jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego. W przypadku częstych wyjazdów warto również rozważyć wynajęcie skrytki depozytowej, w której będziemy mogli deponować niewielkie przedmioty wartościowe (biżuterię, papiery wartościowe itp.) oraz gotówkę.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy. W miejscach takich jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy takowy zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Podróżując koleją, unikajmy pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, które wzbudzają nasze obawy. Nigdy nie jedzmy i nie pijmy produktów, którymi częstują nas nowo poznani towarzysze podróży. Starajmy się nie spać. Przedmioty wartościowe najbezpieczniej jest trzymać przy sobie bądź w torbie pozostającej w zasięgu wzroku. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ grozi to nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

W szczególności uważajmy w miejscach takich jak: dworce, przystanki, centra handlowe, targi, sklepy, jarmarki, gdzie jesteśmy narażeni na kradzież. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się chować pieniądze w wewnętrznych kieszeniach odzieży. Płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie. Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej.

Jeżeli na zakupy zabieramy ze sobą dzieci pilnujmy je, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca, gdzie ich widziały ostatni raz. Bądźmy również wyczuleni podczas robienia zakupów przez Internet. Uważajmy na super okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i artykuły. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru.

Jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia policjanci będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Zachęcamy jednak, aby w przypadku zauważenia jakiejś niepokojącej sytuacji, czy podejrzanie zachowujących się osób, przekazać niezwłocznie tę informację do odpowiedzialnych służb.

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Wspólnie zadbajmy o to, aby nadchodzące święta były bezpieczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również