Wiadomości z Żor

Przyjechali nielegalnie do Polski ukryci w samochodach ciężarowych

  • Dodano: 2021-02-10 07:30, aktualizacja: 2021-02-10 07:48

W miniony weekend funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 5 obywateli Afganistanu oraz 1 obywatela Pakistanu za nielegalne przekroczenie czesko-polskiej granicy państwowej.

5 lutego policjanci z Pawłowic poinformowali funkcjonariuszy Straży Granicznej o trzech cudzoziemcach ujawnionych na terenie agencji celnej w Warszowicach (powiat pszczyński).

Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej ustalili, że mężczyźni to prawdopodobnie obywatele Afganistanu, którzy wjechali do Polski ukryci pod naczepą bułgarskiego samochodu ciężarowego. Żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z czym zostali oni zatrzymani. Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza, potwierdzono afgańskie obywatelstwo i dane osobowe zatrzymanych mężczyzn. W związku z popełnieniem przestępstwa polegającego na nielegalnym przekroczeniu granicy z Czech do Polski przy użyciu podstępu, wobec Afgańczyków wszczęto postepowanie karne z art. 264 § 2 kodeksu karnego. Cudzoziemcy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Cieszynie.

Dzień później funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali na stacji paliw w Żorach kolejnych trzech cudzoziemców, którzy ukryci w naczepie tira jadącego z Bułgarii przekroczyli granicę wbrew przepisom z Czech do Polski. Oni również nie posiadali dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza, ustalono, iż dwoje z nich to obywatele Afganistanu a jeden to Pakistańczyk. Tym mężczyznom również przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 kodeksu karnego. Wszyscy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Cieszynie.

Funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania wszystkich cudzoziemców do Rumunii w ramach tzw. procedury dublińskiej.

Do tego czasu, na podstawie decyzji sądu, obcokrajowcy będą przebywać w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

Autor: redakcja
Źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również